REKLAMA

Polityka wewnętrzna

Fot. Opel

Liczba aut firmowych w Polsce sukcesywnie rośnie. Samochody służbowe stają się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Coraz częściej również auto flotowe, podobnie jak na przykład telefon komórkowy, nie jest dla pracownika wyłącznie narzędziem pracy, ale jest wykorzystywane także do celów prywatnych.

Kwestia użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych jest regulowana w tzw. polityce flotowej każdej firmy. We współczesnych firmach można się spotkać z dwojakim podejściem w tym zakresie. Jednym z nich jest założenie, że auto wchodzące w skład floty firmowej jest traktowane wyłącznie jako narzędzie pracy. Wówczas może być wykorzystywane przez pracowników tylko do celów służbowych. Takie podejście stanowi dziś jednak rzadkość. Znacznie częściej samochód służbowy jest traktowany jako bonus - element dodatkowej gratyfikacji dla pracownika za wykonywaną przez niego pracę.

Najpopularniejsze auta flotowe w Polsce to...

- Decyzja co do zakresu prywatnego użytkowania auta przez pracowników jest podejmowana przez każdą z firm wewnętrznie i powinna zostać uregulowana w specjalnym dokumencie, tzw. polityce flotowej - mówi Artur Sulewski, Ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), Dyrektor Handlowy w LeasePlan Fleet Management Polska. - Dobrze zaprojektowana polityka flotowa umożliwia firmie wykorzystać flotę w sposób najbardziej efektywny i pozwala zoptymalizować koszty związane z jej zarządzaniem oraz eksploatacją. Zakres prywatnego użytkowanie auta zależy często od zajmowanego przez pracownika stanowiska i może przewidywać np. tylko dojazd pracownika samochodem z domu do pracy i z miejsca pracy do domu, pełne wykorzystanie do celów prywatnych, ale tylko w dni pracujące lub wreszcie prywatne poruszanie się samochodem firmowym bez żadnych ograniczeń, także w weekendy, na zakupy czy wakacyjny urlop. Obecnie coraz częściej można się spotkać z rozwiązaniem, w którym firmy umożliwiają swoim pracownikom korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych, bez żadnych ograniczeń, pokrywając częściowo lub nawet całkowicie koszty z tym związane. Wyjechanie autem służbowym na wakacje zależy więc od polityki flotowej firmy użytkującej flotę oraz zakresu w jakim konkretny pracownik może używać samochodu firmowego prywatnie - dodaje.

Add comment