REKLAMA

Pora na e-drogi - rząd Szwecji będzie budował trasy, które jednocześnie będą zasilać auta

Szwedzka autostrada E22

Szwedzka autostrada E22 (wikia / Henrik Sendelbach)

Szwedzki rząd chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 70 procent. W tym celu powstaje cała gama projektów, służących właśnie temu zadaniu. W tym celu powstała droga ładująca auta w czasie jazdy. 

E-droga

Według projektantów trasy, powinna być ona bezawaryjna i tania w eksploatacji. Bezpieczna i odporna na warunki atmosferyczne. Z poziomu kierowcy nie różni się praktycznie niczym. 

 

Po środku trasy jest zamontowana metalowa szyna, która ma ładować akumulatory w autach w czasie jazdy. 

Ambitne plany

Rząd Szwecji chce przebudować 20 tysięcy istniejących dróg w tym standardzie. Dzięki temu rozwiązaniu powinien zostać rozwiązany problem ze stosunkowo niskim zasięgiem oferowanym przez auta elektryczne. 

Ponadto ma to wpłynąć na możliwość stosowania mniejszych baterii w samochodach, co z powinno się przyczynić do niższej ceny pojazdów. Co najbardziej istotne, w planach jest postawienie dużego nacisku na pojazdy transportowe takie jak ciężarówki i autobusy - to własnie one dostarczają najwięcej zanieczyszczeń. 

Ekologiczne rozwiązania

Według ekspertów przebudowa najczęściej używanych dróg w kraju będzie kosztować 10 miliardów dolarów. Ale jeżeli ma to powstrzymać globalne ocieplenie, może warto te pieniądze zainwestować. 

Add comment