REKLAMA

Rośnie zainteresowanie oszczędnymi samochodami używanymi

wzrost zainteresowania samochodami używanymi

wzrost zainteresowania samochodami używanymi (materiały prasowe)

W obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie oferta to...?

Na rynku samochodów używanych można zauważyć poważne zmiany. Wcześniej w branżę motoryzacyjną uderzyła pandemia. Spowodowała ona zamknięcie granic oraz fabryk i mniejszą wymianę towarów, co w konsekwencji sprawiło, że do obiegu trafiło mniej nowych pojazdów. Dostępne w sprzedaży samochody, które zjechały z taśm produkcyjnych, były bardzo drogie, dlatego wielu ludzi zaczęło rozważać auta używane.

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował olbrzymi wzrost cen paliw i nawet pomimo wprowadzonej ostatnio obniżki, pozostają one wciąż na wysokim poziomie. Jak informują eksperci rynku paliw, ceny będą się mieściły w granicach poniżej 7 zł za litr benzyny i poniżej 8 zł za litr oleju napędowego. AAA Auto zauważyło, że rośnie zainteresowanie oszczędnymi samochodami używanymi. Szczególnie widać to na przykładzie pojazdów z napędem hybrydowym. Rośnie także zainteresowanie autami elektrycznymi na rynku wtórnym.

- Obserwujemy, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie klienci zastanawiają się, czy dany samochód jest dla nich odpowiedni, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię zużycia paliwa. W związku z tym coraz częściej wybierają podstawowe i bardziej ekonomiczne auta. Nawet osoby, dla których elektromobilność była do tej pory bardziej fanaberią, coraz bardziej interesują się samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, ponieważ ich eksploatacja jest w obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie - mówiła Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Liczba ofert samochodów hybrydowych i elektrycznych

W ciągu ostatniego roku na rynku wtórnym zmalała liczba ofert wszystkich aut za wyjątkiem hybryd i elektrycznych. Spośród wszystkich rodzajów napędów najbardziej zmalała liczba diesli, bo aż o 12 proc., samochody z silnikami benzynowymi - o 5 proc, a LPG - o 3 proc. Zainteresowanie samochodami hybrydowymi oraz elektrycznymi stale rośnie.

W przypadku aut hybrydowych liderem jest Toyota oraz Lexus. Na polskim rynku wtórnym w lutym 2022 najczęściej oferowano właśnie te pojazdy używane. W przypadku pojazdów w pełni elektrycznych można zauważyć większą rozbieżność. Zainteresowanie kupujących przyciągają Nissan, BMW, Volkswagen czy Renault. Ranking aut elektrycznych uzupełnia oczywiście Tesla.

Liczba ofert samochodów hybrydowych wzrosła najbardziej spośród wszystkich rodzajów napędów. W lutym 2021 roku na rynku można było znaleźć 335 ofert pojazdów w pełni elektrycznych. Aut z napędem hybrydowym było 2594 egzemplarze. W tym samym okresie w 2022 roku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oferta elektryków to niemalże 500 aut, z kolei hybrydy to ponad 3350 pojazdów.

Oferta używanych pojazdów liczyła w lutym... - jak wygląda rynek samochodów używanych?

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lutym 2022 roku w Polsce pojawiło się 198 119 ofert sprzedaży samochodów używanych. Jest to wzrost o ponad 3500 tysiąca ofert w stosunku do stycznia tego samego roku. Oczywiście wzrosła również mediana ceny aut używanych. W styczniu 2022 roku było to 22500 złotych, z kolei miesiąc później kwota wynosiła już 500 złotych więcej.

Jeśli ktoś planuje zakup samochodu, nie powinien tej decyzji odwlekać. Obecna sytuacja na rynku wtórnym wygląda następująco: importerzy zmieniają ceny średnio co półtora miesiąca, a nie raz lub dwa razy do roku, jak miało to miejsce przed pandemią. Ceny rosną, a sytuacja na świecie nie napawa optymizmem. Szukasz samochodu używanego? Lepiej decyduj się szybko!

Add comment