REKLAMA

Silnik 2.0 TDI - wady i zalety tego diesla

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Markusthomasde/Pixabay)

Krótka historia turbodiesla

Jednostki napędowe turbodiesel pojawiły się jesienią 1989 roku. Wówczas w salonie samochodowym we Frankfurcie zaprezentowano silnik stworzony w nowej technologii. Nowością było wprowadzenie wtrysku paliwa do komory spalania. Za ten proces odpowiadała pompa wtryskowa, która podnosiła ciśnienie.

Pierwszym pojazdem, w którym pojawił się turbodiesel było Audi 100 model C3. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej jednostki napędowej 2,5 TDI i mocy 120 KM, udało się ograniczyć zużycie ropy do średnio 5,7 l/100 km. W kolejnych latach zaczęły się pojawiać nowe motory. Najpierw był to 1.9 TDI, następnie w 1997 roku zaprezentowano pierwszą jednostkę w układzie V6. Koncern Volkswagena nie poprzestawał i pracował nad kolejnymi jednostkami o różnych wariantach mocy. W 2000 roku silnik 1.9 TDI zasiliły pompowtryskiwacze. Następne modele silników, 1.2 i 1.3 jeszcze bardziej podkreśliły niskie zużycie ON, gdyż spalanie spadło poniżej 3 l/100 km. W 2003 roku z taśmy produkcyjnej zjechał Volkswagen Golf piątej generacji, w którym po raz pierwszy pojawił się nowy rodzaj diesla, dwulitrowy.

Rodzaje i kody silnika

Pod ogólną nazwą silnika TDI kryje się wiele modeli jednostek napędowych. Każdy z nich różni się od poprzedniego szczegółami konstrukcyjnymi. Odpowiedni wybór silnika ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości, a także kosztów ewentualnego serwisowania i ceny części zamiennych. Przed zakupem warto poczytać opinie fachowców oraz zwykłych użytkowników, dzięki czemu będziemy mogli dokonać wyboru, która jednostka będzie odpowiednia.

Odmian silników 2.0 TDI jest wiele, dlatego kupując auto, które zjechało z taśmy produkcyjnej przed 2008 rokiem, warto zweryfikować kod silnika. Szczególnie ryzykowny jest zakup motoru z oznaczeniem BKP, BMP, BWV, BVE, BHW, BMA, BVD. Lepszym rozwiązaniem są BKD, BMM, BUY, AZV czy BMN. Najlepszym wyjściem jest zakup modelu z oznaczeniem CFHC, CBEA, CBAB, CFFB, CBDB oraz CJAA. Gwarantuje on względnie bezawaryjną pracę i spokojny przejazd nawet kilkunastu tysięcy kilometrów.

Silnik 2.0 TDI PD

Większość jednostek napędowych produkowana wyprodukowana w latach 2005-2007 była nieudana. Charakteryzowały się dużymi wartościami emisji spalin. Elementami, które sprawiały liczne problemy były pompowtryskiwacze i pompa oleju. O usterce tego pierwszego świadczyła nierówna praca motoru. Utrapieniem kierowców były awarie koła dwumasowego czy kłopoty z filtrem cząstek stałych. Należało także uważać na zawór EGR oraz filtry DPF. W modelach aut wyprodukowanych przed 2008 rokiem (Seat Leon, Audi A3, Audi A4, Skoda Octavia, Skoda Superb) jednostki napędowe zostały poprawione, z kolei w samochodach po 2008 roku są o wiele lepsze. Naprawiono problemy z kołem dwumasowym, zmniejszyło się także ryzyko awarii pompy oleju.

Silnik 2.0 TDI CR VAG

Ten układ wtryskowy szybko pojawił się zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych czy dostawczych. Rozwinięcie skrótu CR to common rail. W tego typu jednostkach pozbyto się komór wstępnych oraz wirowych. W 2.0 TDI CR VAG wtryskiwacz dostarcza paliwo bezpośrednio do cylindra. Układ zasilania common rail charakteryzuje się równą pracą, mniejszym hałasem, emisją spalin oraz wydzielaniem ciepła. Auto z silnikiem 2.0 TDI CR łatwiej uzyskuje wysokie parametry użytkowe. Moc wynosi od 140 KM do 240 KM. Motor w wersji 2.0 TDI CR będzie służył użytkownikowi przez lata. Wszystkie pozytywne aspekty tej wersji wynikają z podziału paliwa na kilka dawek. Należy jednak pamiętać, że 2.0 TDI CR wymaga dobrej jakości smaru, ponieważ nieodpowiedni może spowodować awarie i przysporzyć nam problemów.

Silnik 2.0 HDI

Po silnikach Volkswagena należy przyjrzeć się także motorowi od Francuzów. To najdłużej oferowana i jedna z najpopularniejszych jednostek. Większość z nich bez problemów osiąga przebieg 150 tys. km. W przeciwieństwie do silnika 2.0 TDI serwisowany nie powinien sprawić kłopotów właścicielowi. Jednak ewentualna naprawa jest droższa ze względu na skomplikowaną elektronikę. Auto wyposażone w tę jednostkę również zmaga się z awariami typowymi dla turbodiesli, które wymieniliśmy już wcześniej, ale występują one rzadziej, niż u niemieckiego odpowiednika.

Silnik 2.0 TDI - podsumowanie

Pozyskanie auta z motorem pierwszej generacji, to zakup wysokiego ryzyka. Nawet wymiana poszczególnych części nie gwarantuje, że konkretne usterki w przyszłości się nie powtórzą. Warto sprawdzić oznaczenie motoru. Najlepszą opcją są silniki CR, jednak jest to równoznaczne z zakupem nowszego samochodu. Przede wszystkim trzeba rozsądnie podejść do tematu i daną jednostkę napędową zweryfikować u specjalisty.

Add comment