REKLAMA

Takim autem przyszli astronauci będą podróżować po Marsie

Pojazd księżycowy. Kierowcą jest Eugene Cernan - członek misji Apollo 17

Pojazd księżycowy. Kierowcą jest Eugene Cernan - członek misji Apollo 17 (wikia commons / domena publiczna)

Naukowcy pracujący przy projektach związanych z kolonizacją Marsa najczęściej zajmują się kwestiami zdobywania pożywienia, wpływu mikrograwitacji na organizm czy budowy stałych budynków. Tym razem zajęto się kwestią poruszania kolonistów po powierzchni Czerwonej Planety.

Mars Rover Concept Vehicle

Pojazd zademonstrowano podczas imprezy "Summer of Mars" w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Jego publiczny pokaz promował słynny amerykański astronauta - Scott Kelly.

Mars Rover ConceptMars Rover Concept nasa.gov / domena publiczna

Auto przygotowane przez firmę Parkers Brothers, przypomina nieco MRAP - wóz opancerzony armii USA, ale poza bryłą nie posiada więcej podobieństw. Pojazd zaprojektowany do podboju Marsa jest w całości hermetyzowany i wyposażony w systemy podtrzymywania życia. Domyślnie ma być również wyposażony w eksperymentalną aparaturę badawczą. 

Wymiary i osiągi

Koncept jest w pełni sprawnym pojazdem, dlatego zostały podane też niektóre jego wymiary i osiągi. Mars Rover jest pojazdem w pełni elektrycznym, jego 700-voltowy akumulator ma być ładowany za pomocą paneli słonecznych. Pojazd został wykonany z włókna węglowego i aluminium. Sześć kół oraz specjalne opony mają mu zapewnić dostateczną przyczepność na piaszczystej powierzchni Marsa.

 

Jego maksymalna prędkość ma wynosić zaledwie parę kilometrów na godzinę. Ma 8,5 metra długości, 4 metry szerokości, 3,4 metra wysokości i waży 2250 kilogramów. Mars Rover jest pojazdem koncepcyjnym. Nie można wyrokować czy jego sylweta pojawi się ostatecznie na powierzchni Czerwonej Planety. Ale doświadczenia przeprowadzone nad autem Mars Rover Concept będą niezwykle cenne dla projektantów w przyszłości. 

Źródło: NASA.gov

Add comment