REKLAMA

Używana hybryda - czy warto?

Toyota Prius | Osiemnaste urodziny

Toyota Prius | Osiemnaste urodziny (Toyota Prius | Osiemnaste urodziny)

Hybryda czy warto?

Zalety hybrydy są widoczne. To nowoczesna, ale już sprawdzona technologia. Używane samochody hybrydowe z polskiej sieci dealerskiej mają już ponad 10 lat - od 2004 roku można było kupić Toyotę Prius w polskim salonie. Na innych rynkach używane Toyoty Prius pierwszej generacji mają nawet 17 lat i w dalszym ciągu nie sprawiają problemów swoim użytkownikom. Tam auta z napędem hybrydowym sprzedawane były wcześniej niż w Polsce i wcześniej odniosły sukces. Do tego ostatniego przyczynił się nadany w 2001 roku prestiżowy tytuł Europejskiego Samochodu Roku dla hybrydowego modelu Prius.

Lata użytkowania i kolejne przejechane kilometry potwierdzają, że hybrydowe auta Toyoty znane są z bezawaryjności. Auta z napędem hybrydowym mają dokładnie te same cechy trwałości co oferowane przez Toyotę modele tradycyjne, ale dodatkowe uzasadnienie ekonomiczne. Potwierdza to wysoka sprzedaż na całym świecie oraz niezależne rankingi bezawaryjności.

Toyota hybrydowa

Toyota Yaris i Toyota Auris zostały uznane za najbardziej niezawodne modele roku 2013 według Niemieckiego Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego (GTU). To dobra wiadomość dla użytkowników takich modeli i tych, którzy chcą kupić je jako używane, tym bardziej że badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie aż 5 milionów samochodów różnych typów.

Toyota zajmuje czołowe lokaty także w rankingach niemieckiego Urzędu Dozoru Technicznego (TÜV). Dla osób, które chcą kupić używane auto hybrydowe świetną wiadomością będzie fakt, że wśród nagradzanych aut jest właśnie hybrydowa Toyota Prius. Model ten wygrał w klasyfikacji samochodów 4-i 5- letnich oraz 6-i 7-letnich.

Zainteresowany hybrydą Toyoty ? Sprawdź oferty

Zakup hybrydy

Dobra opinia użytkowników o ich samochodach hybrydowych sprawia, że niechętnie się ich pozbywają. Jeśli już, to zazwyczaj dlatego, że kupują nowe auta hybrydowe. Ktoś, kto raz kupił hybrydę najczęściej jest konsekwentny i nie wraca do pojazdów tradycyjnych. Te czynniki sprawiają, że wartość używanych aut hybrydowych jest stosunkowo wysoka.

Przykładowo 10-letnią Toyotę Prius można kupić za około 20 000 złotych. Jednak nabywca takiego egzemplarza używanego może być pewien, że jego Toyota nie będzie dużo traciła na wartości. Na rynku są także inne modele hybrydowe, wśród których najwięcej znajdziemy aut marek Toyota i Lexus. Dla nabywców poszukujących luksusowego hybrydowego SUV-a rynek oferuje model RX400h. Za 7-9-letni egzemplarz trzeba zapłacić około 70 000 złotych.

Na polskim rynku aut używanych znajdziemy już nawet kilkaset ogłoszeń sprzedaży aut hybrydowych różnych klas. Dla wybrednych możliwe jest sprowadzenie takiego samochodu wprost z USA, gdzie jest ich zdecydowanie więcej. W każdym przypadku, przy zakupie, należy sprawdzić przede wszystkim legalność pochodzenia pojazdy, przeszłość powypadkową (zwłaszcza dla aut z USA), zweryfikować przebieg i sprawność techniczną danego egzemplarza.

Napęd hybrydowy

Napęd hybrydowy warto przed zakupem sprawdzić w ASO, gdzie fachowcy dysponują możliwie szeroką wiedzą na temat serwisowania hybryd. Ważne jest skontrolowanie zespołu akumulatorów. Na elementy układu hybrydowego Toyota udziela aż 5 lat lub 100 000 kilometrów (w zależności, co nastąpi wcześniej) ochrony gwarancyjnej. Jednak, jeśli samochód pozytywnie przejdzie test napędu hybrydowego to gwarancja na akumulatory może zostać przedłużona o kolejny rok lub 15 000 km (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).

Sprawdź inne oferty używanych hybryd

Taką gwarancję można odnawiać co roku, aż do osiągnięcia przez samochód wieku 10 lat. Koszt zakupu przedłużonej ochrony gwarancyjnej akumulatorów to 200 złotych rocznie. Dodatkowo należy pamiętać, że hybrydowe auta Toyoty mają znacznie mniej kosztownych podzespołów niż auta z silnikami diesla oraz turbodoładowanymi silnikami benzynowymi. Nawet polecenia wydawane stopami kierowcy nie są przekazywane za pomocą układów mechanicznych, a jedynie impulsu elektrycznego. Wszystko to sprawia, że ogólny koszt eksploatacji jest znacznie niższy.

Do oszczędności przyczynia się także sama specyfika auta hybrydowego. Tutaj silnik benzynowy pracuje w optymalnym dla siebie zakresie obrotów, a gdy tylko to możliwe wykorzystywana jest do napędu energia silnika elektrycznego doładowywanego podczas hamowania. Co więcej, możliwe jest poruszanie się jedynie na silniku elektrycznym.

Te zalety auta hybrydowego pokazują, że warto kupić nawet używaną hybrydę, bo nadal zapewnia ona oszczędność użytkownikowi i nie trzeba obawiać się awarii zespołu napędu hybrydowego.

Publikacja powstała przy współpracy z Marką Toyota

Materiały partnerów

Sportowa Kamera Wyczynowa Wodoodporna ActiveCam

Sirio Ml-145

Czujniki parkowania z wyświetlaczem LCD

Add comment