REKLAMA

Wielka zmiana w przepisach - od czerwca nie ma wymogu posiadania przy sobie OC i dowodu rejestracyjnego

Autotrader.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nową nowelę "Prawo o ruchu drogowym", która ma przynieść kres wymaganego posiadania dokumentu ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego auta. 

CEPiK 2.0

W podpisanej przez prezydenta noweli jest również wiele zapisów dotyczących optymalizacji systemu CEPiK 2.0, a w zasadzie z jego uruchomieniem. Przygotowywany system ma łączyć i komunikować niemal 60 różnych podmiotów. 

Jedną z nowości, jaką umożliwić ma system CEPiK 2.0 jest własnie możliwość jazdy bez potrzeby posiadania dokumentu ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego. Obecnie za brak, któregokolwiek z dokumentów grozi mandat w wysokości 50 złotych. 

Szczegóły rozwiązania

Kontroli mogą dokonywać policjanci drogówki oraz inne służby mundurowe. Sprawdzić posiadane dokumenty mają również funkcjonariusze Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wszystkie z wymienionych grup muszą do tego celu przygotować swoje procedury oraz nie sprzęt. 

Co ciekawe, dokumenty będą wymagane w stacji kontroli pojazdów. Do CEPiK 2.0 będą również  trafiały informacje z centrali demontażu pojazdów. 

Podpisana przez prezydenta nowela wejdzie w życie dokładnie 4 czerwca

Add comment