REKLAMA

Części nowe, oryginalne

fot. VW

Części oryginalne oferowane są przez producentów samochodów. To z nich zbudowane są nowe samochody i kupując je możemy mieć pewność, że oferują dokładnie taką samą jakość.

Wielu kierowców stara się unikać zakupu części nowych ze względu na ich cenę. Ale są części, na których oszczędzać nie powinniśmy. Są to elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, przede wszystkim elementy układu kierowniczego (drążki kierownicze, końcówki), układu hamulcowego (przewody, pompy, tarcze, klocki), czy zawieszenia (sprężyny, amortyzatory).

Do tej grupy warto dodać opony, w przypadku których określenie "oryginalne" należy traktować jako "renomowanego producenta". Opony z tzw. "Dalekiego Wschodu" zachowują się należycie na suchej nawierzchni, ale już podczas deszczu, czy w warunkach zimowych (dotyczy to opon zimowych) wyraźnie odstają nawet od opon marek "budżetowych". Zakup używanych opon to spore ryzyko, mogą mieć niewidoczne uszkodzenia (w skutek wypadku) lub być krzywe (np. przez nieprawidłowe składowanie).

Rada: Jeśli posiadamy samochód, który ma "bliźniaka" innej marki (np. Citroen C1, Peugeot 107, Toyota Aygo), nawet w ramach jednego koncernu, warto poszukując najtańszej części zadzwonić także do "konkurencyjnych" ASO. Ceny części każda marka ustala we własnym zakresie i prawie nigdy nie są one takie same. Oczywiście należy upewnić się, że poszukiwana przez nas część jest identyczna w obydwu modelach. Pewne różnice konstrukcyjne są na porządku dziennym.

Jaki olej wybrać do używanego samochodu?

Add comment