REKLAMA

Jak jeździć samochodem hybrydowym?

samochód hybrydowy

samochód hybrydowy (materiały prasowe)

Połączenie silnika elektrycznego ze spalinowym — czym jest hybryda?

Pojazdy hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z dwóch źródeł napędu. W ich wnętrzu znajduje się zarówno silnik spalinowy, jak i silnik elektryczny. Jest to tzw. tandem. Pojazd hybrydowy nie musi być podłączany do prądu. Jakie jest zatem źródło energii elektrycznej? Ten rodzaj samochodów sam się ładuje. Energia magazynowana jest w akumulatorach pojazdu. Jakie są zalety posiadania samochodu o napędzie hybrydowym? Przede wszystkim są to auta bardziej ekologiczne. Dzięki temu redukujesz emisję CO2. Jest to także ulga dla Twojego portfela ze względu na niski poziom zużycia paliwa. Aby jednak tak było, musisz pamiętać o kilku prostych czynnościach w trakcie jazdy.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Nasze rady i wskazówki

Nawet wieloletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdami, nie jest gwarancją, że będziesz dobrze poruszał się pojazdami z napędem hybrydowym. Ten rodzaj aut rządzi się swoimi prawami. Jaki styl jazdy lubią hybrydy? Co robić, a czego unikać? Jak jeździć hybrydą? Oto nasze porady i wskazówki.

Od razu wciskaj pedał gazu!

Po uruchomieniu auto chodzi na jednostce elektrycznej. Silniki spalinowe włączają się dopiero w razie konieczności, gdy się nagrzeją. Hybrydy wykorzystują energię elektryczną do rozpoczęcia jazdy. Jeśli auto chodzi w trybie elektrycznym, ale nie ruszysz z miejsca w około 2 minuty, włączy się jednostka spalinowa. Dlatego nie czekaj przez długi czas, tylko od razu szukaj pedału gazu i jedź. Dzięki temu zaoszczędzisz na zużyciu paliwa.

Utrzymuj stałą prędkość

Podczas jazdy hybrydą przyśpieszaj. Nie martw się wskaźnikiem pole power. Dzięki temu szybko dojdziesz do stałej prędkości, przy której powinno się jeździć hybrydą. Jeśli chodzi o odpowiednie prędkości, to zakres oscyluje między 60, a 80 km/h. Co jakiś czas puść gaz. Wówczas będziesz miał pewność, że jedziesz wyłącznie na silniku elektrycznym. Jazda stałą prędkością wpływa na żywotność jednostki oraz spalanie. Dotyczy to również poruszania się po autostradzie. Unikaj gwałtownego przyspieszania oraz hamowania. Ma to wpływ również na poziom bezpieczeństwa. Optymalna prędkość oraz odpowiednie hamowanie to elementy, które pozwolą Ci jeździć oszczędnie.

Silnik spalinowy? Nie w mieście

Napęd spalinowo-elektryczny to dobre rozwiązanie. Wielu kierowców nie wie jednak, żeby nie używać silnika spalinowego w mieście. Dlaczego? Podczas jazdy z silnikiem spalinowym zwiększa się spalanie. Aby tego uniknąć, musisz delikatnie operować gazem. Korki, czerwone światło, manewry w miejskich uliczkach? Nie masz możliwości rozwinąć pełnej mocy? Możesz skorzystać z funkcji EV Mode. Wymusza ona jazdę wyłącznie na silniku elektrycznym. Jako kierowca musisz rozpocząć od identyfikacji swojego stylu jazdy.

Samochód z trybem ECO

Podczas codziennego poruszania się po drodze jako kierowca powinieneś korzystać z trybu ECO. Dzięki temu ograniczone zostaje działanie klimatyzacji czy ogrzewania. Auto również łagodniej reaguje na gaz. W samochodzie możesz mieć możliwość włączenia wielu trybów np. Sport, jednak w pierwszej kolejności wypróbuj ECO. Dzięki temu napęd jest bardziej wydajny.

Auto hybrydowe — ekonomiczna i wydajna jazda

Hybryda powoli zaczyna podbijać rynek. Przeglądając oferty sprzedaży, możesz znaleźć coraz więcej produktów z takim rodzajem napędu. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego auta, musisz wiedzieć, jak się nim poruszać. Nie jest to sprawa łatwa i musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Stosując się do naszych porad, będziesz mógł być pewny, że poruszanie się jest nie tylko oszczędne, ale również w najbliższej przyszłości nie będziesz musiał się martwić ewentualnymi usterkami.

Add comment