REKLAMA

Jak skorzystać z mPrawa jazdy w telefonie?

mPrawo

mPrawo (materiały prasowe)

Po pierwsze: upewnij się, że posiadasz dostęp do profilu zaufanego

Chcesz mieć mPrawo jazdy? Musisz mieć profil zaufany. Jest to specjalne konto oferowane przez państwo polskie, które ułatwi Ci dostęp do wielu potrzebnych instytucji państwowych. Wspomniany profil jesteśmy w stanie założyć w punkcie ZUS lub przez internet z użyciem konta bankowości internetowej. Sam proces jest niezwykle prosty. W pierwszym wypadku będziesz zobowiązany udać się do urzędu, jednak w drugim — dodasz mPrawo jazdy bez wychodzenia z domu już po chwili. Dokładną instrukcję założenia PZ uzyskasz na stronie pz.gov.pl.

Po drugie: pobieranie aplikacji mObywatel

Chcąc uzyskać dostęp do elektronicznej wersji blankietu prawa jazdy, musimy użyć oficjalnej aplikacji, którą zatwierdził Minister Cyfryzacji. W swoim telefonie zainstalujemy ją z pomocą sklepu z aplikacjami - Google Play (Android) lub App Store (iOS). Kiedy wykonamy pobranie aplikacji będziemy musieli zalogować się na wspomniany w punkcie pierwszym PZ, ustalić hasło dostępu do naszych dokumentów i aktywować aplikację.

Po trzecie: dodajemy prawo jazdy w telefonie

Kiedy prawidłowo zainstalujemy aplikację mObywatel, naszym oczom ukaże się okno główne aplikacji. Znajdziemy na nim odnośniki do dokumentów "standardowych" - takich jak mTożsamość (odpowiednik dowodu osobistego), "Polak za granicą" (certyfikat szczepienia na COVID-19), eRecepta (dostęp do przepisanych leków). Chcąc posługiwać się prawem jazdy w aplikacji mObywatel w wersji cyfrowej musimy wybrać w programie opcję "Dodaj dokument" lub symbol "plus". Następnie z listy wybieramy wybrany cyfrowy dokument. Możliwe, że będziemy musieli ponownie zalogować się profilem zaufanym. Już po chwili ujrzymy nasze mPrawo jazdy, a skrót do niego stanie się widoczny w oknie głównym aplikacji.

Dla uspokojenia niepewnych, którzy boją się, iż mPrawo jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy, informujemy, że na mPrawie jazdy znajdziemy niemal te same dane, które zawiera ważne, tradycyjne prawo jazdy. W zasadzie jedyna różnica, którą możemy dostrzec, dotyczy naszego zdjęcia. Nie jest ono "skanowane" z naszego fizycznego prawa jazdy, a importowane z danych zawartych w dowodzie osobistym/mTożsamości.

Kiedy zakończymy cały proces, automatycznie zostaną wyświetlone uprawnienia kierowcy i dokładne odzwierciedlenie danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców i tradycyjnym dokumencie takich jak organ wydający czy obecność dodatkowych uprawnień.

Po czwarte: nie panikuj, są nowe przepisy

Wśród polskich kierowców da się wyczuć pewien niepokój. Niedawno w naszym kraju zrezygnowano z obowiązku wożenia prawa jazdy w naszym pojeździe. Podczas ewentualnej kontroli wystarczy dowód osobisty (służby odczytają dane na podstawie numeru PESEL), a jeśli nie posiadamy go "fizycznie" przy sobie, możemy skutecznie użyć omawianej aplikacji mObywatel ukazując prawo jazdy w telefonie, które jest podpisane certyfikatem cyfrowym i ma charakter prawny.

Aplikacja mObywatel — mPrawo jazdy to tylko jedna z funkcji!

Dodałeś swój pierwszy dokument i nie rozstajesz się z mPrawem jazdy? W mObywatelu sprawdzisz także ilość punktów karnych oraz dodasz mPojazd — odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i kartę pojazdu w elektronicznej wersji. Chcąc przeprowadzić tę operację postępuj analogicznie jak przy dodawaniu mPrawa jazdy.

Choć cały proces dodawania mPrawa jazdy i idea dokumentów w wersji elektronicznej to bardzo cenna nowość, pamiętajmy, że urządzenia elektroniczne wciąż potrafią nas zawodzić, więc zawsze, szczególnie jadąc w daleką podróż, warto spakować klasyczne dokumenty.

Szukając informacji dodatkowych dotyczących tematu, a także dokładnych instrukcji, jak dodać prawo jazdy do telefonu, udaj się na stronę: mPrawo jazdy - mObywatel - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Add comment