REKLAMA

Kiedy wymiana bezterminowych praw jazdy?

kiedy wymiana praw jazdy

kiedy wymiana praw jazdy (materiały prasowe)

Bezterminowe prawo jazdy - sprawdź, jakie masz Ty!

Kiedy trzeba będzie wymienić prawo jazdy? Posiadając bezterminowe prawo jazdy, również będziemy musieli ubiegać się o wydanie nowego dokumentu. Bezterminowe prawa jazdy wymienimy najpóźniej w 2033 roku. Wymiany prawa jazdy powinny przebiegać sprawnie. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Wydane bezterminowe prawo jazdy przy wymianie dokumentu nie wymaga, aby powtórnie przeprowadzać badanie lekarskie. Wydanie prawa jazdy w nowej wersji będzie zatem kosztować 100 złotych i 50 groszy.

Terminowe prawo jazdy. Nowe prawo jazdy będzie kosztować więcej

W przypadku bezterminowego prawa jazdy kierujących pojazdami obejmie opłata w wysokości nieco powyżej 100 złotych. Osoby, które mają prawo jazdy wydane terminowo, zapłacą więcej, ponieważ w celu utrzymania uprawnień będą musieli doręczyć wyniki badań lekarskich.

Wymiana praw jazdy - ciekawostka

W jednym z przypadków, który dotyczył bezterminowych uprawnień potrzebna była interwencja wojewódzkiego sądu administracyjnego, który musiał stwierdzić bezskuteczność czynności starosty. Jeden z kierowców posiadał prawo jazdy na jedną z kategorii wydane bezterminowo. Druga kategoria kierowcy była przyznana, mając już datę ważności. Mimo to doszło do pomyłki. Na egzemplarzu nowego prawa jazdy kierowca "spotkał się" z datą ważności obu kategorii. Na szczęście sąd orzekł, że przyznanie terminu ważności nie może dotyczyć posiadanych uprawnień, które zostały określone jako bezterminowe.

Podsumowanie - nowy wzór prawa jazdy

1. Stare prawa jazdy (wydane przed 19 stycznia 2013 r.) wymienimy dopiero za kilkanaście lat.

2. Chcąc przeprowadzić wymianę dokumentu, należy przynieść do urzędu oryginał prawa jazdy, dowód osobisty, wniosek o wymianę samego dokumentu, aktualne zdjęcie i wynik badania lekarskiego

3. Co w przypadku, gdy posiadacie nowe prawa jazdy? Kierowcy posiadający uprawnienia bezterminowe zachowają je.

4. Nie mamy powodów do narzekań. Osoby posiadające ograniczenia zdrowotne muszą wydać dużo więcej, gdyż ich dokument jest wydany na czas określony. Wiąże się to z powtórnym wykonaniem badań lekarskich kilka razy w przeciągu standardowych 15 lat. Koszt badań w wysokości 200 złotych potrafi zajść za skórę.

5. Obecnie nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy. Przydatne będzie jednak posiadanie go w aplikacji mObywatel.

6. Szczegóły dotyczące dokumentów stwierdzających posiadanie uprawnień wchodzą m.in. w skład rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

7. Termin ważności prawa jazdy może być różny. W zależności od daty uzyskania "plastiku" ważność dokumentu może być różna. Obowiązkowa wymiana obejmuje wszystkich.

8. Prawa jazdy wymienimy m.in. w urzędzie dzielnicy (Warszawa) i starostwie powiatowym. To w tych miejscach należy złożyć wniosek.

9. Kiedy mój dokument straci ważność? Wszystkie informacje znajdziemy w mObywatelu lub na fizycznym prawie jazdy.

10. Nowy dokument "kosztuje" 100,50 zł, gdzie 50 groszy stanowi opłata ewidencyjna. Więcej zapłacimy, jeśli uzyskaliśmy uprawnienia po 18 stycznia 2013 r. Wtedy dodatkowy koszt to 200 złotych za badania lekarskie. Choć czasami może wydawać się, że nie ma takiej potrzeby, musimy posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie i dołączyć je do dokumentów.

11. Wszyscy znają powiedzenie "Prawo nie działa wstecz". Dotychczasowe bezterminowe uprawnienia wciąż będą ważne.

12. A co gdy zmieniliśmy nazwisko? Przy zmianie nazwiska (np. po ślubie) musimy dokonać wymiany na nowy dokument. Choć wydaje się to specyficzne, jest nieuniknione. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce, jeśli nasz dokument zawieruszy się gdzieś bezpowrotnie lub ulegnie zniszczeniu.

Add comment