REKLAMA

Jak ważne jest sprawdzenie historii pojazdu?

Raport_VIN

Raport_VIN (Autobaza)

Uwaga na przekręcony licznik

Przekręcone liczniki stanowią prawdziwą plagę na rynku samochodów używanych. Przepisy polskiego prawa nie zabraniają cofania licznika samochodowego na własny użytek. Przestępstwem jest wyłącznie niepoinformowanie o tym fakcie kupującego - z tej drobnej niejasności korzysta wielu pośredników.

Szczegółowe dane o przebiegu, dostępne w raportach VIN, pomogą Ci nie kupić auta z licznikiem po poważnej korekcie. Wysoki przebieg może oznaczać gorszy stan techniczny podzespołów. Gdy nie wykonamy potrzebnych przeglądów w terminie, będziemy musieli ponieść wysokie koszty napraw. W pojazdach o dużym przebiegu, awarii często ulega sprzęgło lub silnik.

Auto powypadkowe - VIN prawdę Ci powie

Doskonały stan wizualny auta dostępnego w ogłoszeniu może być efektem umiejętnego spawania, szpachlowania i lakierowania. Obok samochodów po drobnych stłuczkach, często oferowane są pojazdy po poważnych wypadkach. Niejednokrotnie takie auta powinny zostać oddane na złom.

W prasie i telewizji często pojawiają się informacje o wypadkach, w których samochód rozpadł się na pół, a jego pasażerowie zginęli na miejscu. Takie sytuacje są wynikiem spawania pojazdów na sprzedaż z dwóch lub trzech aut. Proceder ten często dotyczy aut importowanych z Belgii, Holandii oraz USA.

Warto sprawdzić historię pojazdu, aby nie ryzykować, że zakup powypadkowego auta narazi nas nie tylko na straty, ale i stanie się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Nie bierz udziału w przestępstwie - nie kupuj auta pochodzącego z kradzieży

Wiele samochodów używanych, dostępnych na polskim rynku, jest importowanych z krajów UE. Podczas ich zakupu istnieje ryzyko, że auta te pochodzą z kradzieży. Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie sprawdzić ich historię i ustalić, czy pojazd o konkretnym numerze VIN nie widnieje w jednej z międzynarodowych baz samochodów kradzionych. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności.

Warto wiedzieć, że nieświadomy zakup kradzionego auta nie zwalnia z odpowiedzialności. Taki samochód zostaje odprowadzony na parking policyjny, a jego właściciel, w niektórych przypadkach, może zostać oskarżony nawet o paserstwo.

Sprawdź rok produkcji i inne niewygodne fakty

W raporcie VIN dostępne są także dane o roku produkcji auta. Informacja ta jest cenna, gdy kupujemy samochód od pośrednika. Wielu handlarzy podaje bowiem datę pierwszej rejestracji, a nie produkcji. W ten sposób sprzedawane są auta z wyprzedaży rocznika w droższej cenie.

W historii pojazdu pojawiają się dane z polis ubezpieczeniowych - możemy tutaj znaleźć wzmiankę o klęskach żywiołowych, które dotknęły auto (pożary, powodzie, gradobicie).

Sprawdź numer VIN na Autobaza.pl

Add comment