REKLAMA

Jazda tunelem. Na co zwrócić uwagę, aby nie złapać mandatu?

jazda tunelem

jazda tunelem (materiały prasowe)

Przekroczenie prędkości - jak ustrzec się przed nałożeniem mandatu i odebraniem prawa jazdy?

W czasie jazdy miejmy na uwadze, że w tunelach również obowiązują ograniczenia prędkości podane w km/h i oznaczone przez odpowiednie znaki umiejscowione przed wjazdem do niego.

Podczas jazdy tunelem poruszajmy się odpowiednim pasem. Informacja, czy możemy skorzystać z poszczególnych pasów ruchu, jest komunikowana z użyciem specjalnej zielonej strzałki lub czerwonego krzyżyka.

Zdawałeś prawo jazdy? Pewnie to wiesz!

Aby uniknąć punktów karnych za poszczególne wykroczenia i nie narazić się na zapłacenie mandatu zastosujmy się do powszechnie przyjętych reguł, które respektuje większość kierowców. Chodzi nie tylko o limit prędkości wyrażony w km/h. W tunelu poza obszarem zabudowanym musimy zachować odległość co najmniej 50m za poprzedzającym pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t lub 80 m (3,5 t i więcej). Jeśli pojawi się znak określający inną wartość, stosujemy się do niej.

O czym jeszcze pamiętać?

Odległość od poprzedzającego pojazdu to ważna zasada. Obowiązuje nas jednak też zakaz zatrzymywania się, cofania i zawracania. Jeśli w tunelu doszło do awarii pojazdu i powstał korek, musimy zachować odległość 5 m za autem przed nami.

Pamiętaj o podstawowych zasadach funkcjonowania w ruchu drogowym

Pozostałe zasady jazdy w tunelu są podobne do obowiązujących na każdej drodze publicznej. Kierowca musi być skupiony i zadbać o prawidłowe zachowanie pojazdu. Niedopuszczalna jest jazda bez wymaganych świateł czy niebezpieczny styl jazdy. Musimy dbać o bezpieczeństwo innych kierowców i mieć na uwadze, że za każde niebezpieczne zachowanie grozi mandat. Wykroczenia są surowo karane, a w przypadku zbiegu wykroczeń maksymalny mandat może znacznie uszczuplić portfel.

Mandaty za głupotę

Antyprzykładem może być postawa kierowców, których naganne zachowanie nagłośniły media. Możemy się domyślać, że jeśli kierowcy otrzymali mandat, musieli złapać przepisy. W tym przypadku amatorzy motoryzacji w czasie postoju wykonywali w tunelu zdjęcia swoich pojazdów, a nawet skłonni byli uciąć sobie pogawędkę. Niedopuszczalne jest zatrzymywanie się bez wyraźnej przyczyny, szczególnie poza przeznaczonymi do tego zatokami i na środku tunelu w strefie ruchu, gdzie utrzymywana jest stosunkowo wysoka prędkość (niejednokrotnie przekraczająca 70 km/h).

Zadbaj o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego

Szalona prędkość (nawet powyżej 100 km/h) i wyścigi naszym pojazdem to zabawa, którą powinniśmy przenieść na profesjonalny i zamknięty tor oraz symulator. W przeciwnym razie doczekamy się kary. Obecnie systemy montowane w tunelach doskonale wyłapują niemal każde naruszenie przepisów. Dzięki systemowi kamer właściciel pojazdu może zostać szybko namierzony. Musimy też pamiętać o ułatwianiu pomocy służbom ratunkowym, które mogą pojawić się w tunelu. Aby dać dobry przykład, zainicjujmy wykonanie korytarza życia, jeśli przejeżdża karetka na sygnale.

Mandat i punkty karne za przekroczenie przepisów w tunelach to powszechne przypadki, a wraz z rosnącą liczbą tuneli to zjawisko może przybierać na sile. Jadąc tunelem, pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie i zdejmijmy nogę z gazu.

W tunelach znajdują się też specjalne nisze alarmowe, a przy nich urządzenia służące do komunikacji z obsługą tunelu oraz gaśnice. Przed wjazdem do tunelu możemy też znaleźć tablice z wypisanymi częstotliwościami stacji radiowych, które nadają informacje drogowe. W niebezpiecznych sytuacjach może być to niezwykle pomocne. Podobnie jest ze specjalnym systemem nagłośnieniowym, który może przekazywać wiadomości, które pomogą nam odpowiednio się zachować. Możemy być spokojni: cały pakiet rozwiązań i odpowiedni pracownicy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Tunele oddawane obecnie do użytku to prawdziwe osiągnięcia techniki i komunikacji zasilane precyzyjnymi systemami. Nie możemy jednak zapomnieć o własnej odpowiedzialności i rozsądku.

Add comment