REKLAMA

Wzrosną stawki za odholowanie samochodu w 2022. O ile?

Odholowanie samochodu

Odholowanie samochodu (materiały prasowe)

"Zwykły" pojazd o dopuszczalnej masie do 3,5 t - ile za odholowanie pojazdu?

Jak uniknąć kar? Należy przestrzegać reguł dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej. Samochód o masie całkowitej do 3,5 t, który zostanie odholowany oznacza dla nas koszty w wysokości do 542 złotych za usunięcie pojazdu i do 46 złotych za każdą dobę przechowywania. Co w przypadku innego rodzaju pojazdu? Wóz o DMC od 3,5 t do 7,5 t zostanie odholowany za kwotę do 677 złotych i przechowywany za opłatą do 86 złotych za 24 h.

Auto o masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t może zostać odholowane za nieprawidłowe parkowanie, co niesie za sobą opłatę w wysokości do 956 złotych za usunięcie auta i do 86 złotych za każdą dobę przechowywania.

Pojazd o masie całkowitej powyżej 16 t - kierowcy zapłacą ogromną kwotę

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej ponad powyżej 16 t będzie wymagał uiszczenia aż do 1409 złotych za usunięcie go z drogi. Za każdą dobę przechowywania zapłacimy maksymalnie 154 złote.

Przepisy obejmujące hulajnogi elektryczne i urządzenie transportu osobistego

Jeśli nasza hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego zagrażają organizacji ruchu drogowego, również zostaną usunięte i przechowywane za opłatą. Mowa tu o maksymalnym koszcie odpowiednio 128 złotych i 24 złotych za każdą dobę przechowywania.

Twoje auto zagraża bezpieczeństwu? Kiedy mówimy o możliwości odholowania pojazdu?

Jeśli auto osobowe lub auto o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t narusza wymagania ochrony środowiska, przygotujmy się na opłaty za odholowanie. Gdy samochód stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym, również zostanie odholowany. Jeśli kierowca, który pozostawił auto, nie jest zdolny do używania pojazdu, ponieważ np. znajduje się w stanie nietrzeźwości, auto również zostanie usunięte. Podobnie jest w przypadku auta, które powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Naturalnie auto zostanie usunięte z drogi tam, gdzie jest to zapowiedziane odpowiednim znakiem.

W przypadku odholowania pojazdu musimy liczyć się z niemałymi opłatami. Za każdą dobę przechowywania (24 h) naliczana jest kwota, której maksymalna wartość uległa podwyżce w 2022 r. Przechowywanie pojazdów kosztuje, dlatego lepiej dbać m.in. o prawidłową wartość nacisku osi określonych prawnie.

Jak mówi obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, rower lub motorower też może zostać odholowany. Usunięcie roweru kosztuje do 128 złotych, a przechowywanie przez dobę - do 24 złotych. To tyle samo, ile w przypadku hulajnóg elektrycznych.

Co jeszcze warto wiedzieć? Przestrzegajmy reguł ujętych w przepisach ruchu drogowego

Samochód może zostać odholowany przez Straż miejską także w sytuacji, gdy nie ma możliwości zabezpieczenia go, a kierowca chciał prowadzić po użyciu alkoholu. "Zwiększamy" szanse na usunięcie auta również w sytuacji, gdy nasz wóz nie posiada tablic rejestracyjnych. Jeśli auto wyjdzie poza dopuszczalne wymiary lub utrudnia przebieg akcji ratowniczej, również zostanie usunięte. Resort finansów umieścił w "cenniku" także hulajnogi. Można wnioskować, że zgodnie z doniesieniami w mediach są one powodem incydentów.

Warto zareagować na czas. Gdy dojdzie do prawidłowego powiadomienia posiadacza o stanie rzeczy, a ten nie podejmie działań w odpowiednim terminie, zostanie poddany przepadkowi.

Add comment