REKLAMA

Kup opony w październiku - nie czekaj do zimy

Opony zimowe w BMW

Opony zimowe w BMW (materiały prasowe / bmwgroup.com)

Mentalność polskich kierowców na szczęście ulega zmianie od wielu lat i już tylko niewielki odsetek posiadaczy aut decyduje się na jazdę na oponach całorocznych. Po prostu nasza strefa klimatyczna jest bardzo zróżnicowana i wybór opon całorocznych nie przygotuje nas na wszystko co możemy spotkać na drodze.  

Opony zimowe

Prawie 95% polskich kierowców wymienia opony na zimowe. Pomimo braku obligatoryjnego nakazu. Ale nie to stanowi problem. Problemem jest moment kupna i założenia nowych opon. Gdy nie posiada się takich opon bądź bieżnik w zeszłorocznych oponach jest za płytki należy je kupić jeszcze przed sezonem.

Opony zimowe vs letnie

Żeby dobrze zrozumieć potrzebę wymiany opon na zimowe trzeba zrozumieć sposób działania ogumienia. Opony letnie mają dużo płytszy bieżnik ponieważ im większa powierzchnia przylegania do jezdni tym pojazd lepiej się prowadzi i jest bardziej zwrotny. W przypadku miesięcy zimowych sytuacja się zmienia, opony gładkie nie spełniają swojego zadania. Dzieje się tak ponieważ woda wraz z błotem pośniegowym tworzy warstwę, która uniemożliwia przyleganie opony do podłoża. Specjalne rowki na oponie zimowej służą do tego by nadmiar wody odprowadzić. 

Kiedy kupić opony zimowe

Kiedy jest najlepszy moment na kupno opon zimowych? Łatwiej powiedzieć kiedy jest to zdecydowanie zły czas. Sezon zimowy to dobre rozwiązanie, jeżeli chodzi o kupno opon letnich. Zimówki najlepiej kupić tuż po sezonie, gdy część asortymentu jest przeceniona bądź tuż przed sezonem, w momencie gdy zainteresowanie nie jest jeszcze duże. 

Dobór opon

Przed wyborem należy się upewnić jaki rozmiar opon się posiada. Numer podany w milimetrach można znaleźć na bocznej stronie opony swojego pojazdu. Na bocznej ścianie opony znajdują się również informacje dotyczące wielkości felgi (wartość liczona w calach) oraz procentowy stosunek do szerokości. 

Na oponie może się znaleźć również indeks nośności. Liczba ta określa maksymalny ciężar jakim opona może zostać obciążona przy maksymalnej prędkości z pełnym obciążeniem pojazdu.

Oto najbardziej popularne opony zimowe ze sklepu dostępnego na Autotrader.pl.

1) Opona zimowa DĘBICA FRIGO 2 
Link do sklepu >>

Opona zimowa DĘBICA FRIGO 2Opona zimowa DĘBICA FRIGO 2 autotrader.pl

2) DAYTON DW510 EVO
Link do sklepu >>

DAYTON DW510 EVODAYTON DW510 EVO autotrader.pl

3) NOKIAN WR D4
Link do sklepu >> 

NOKIAN WR D4NOKIAN WR D4 autotrader.pl

4) BARUM Polaris 3
Link do sklepu>> 

BARUM Polaris 3BARUM Polaris 3 autotrader.pl

5) FULDA Kristall Montero 3 
Link do sklepu>>

FULDA Kristall Montero 3FULDA Kristall Montero 3 autotrader.pl

Add comment