REKLAMA

Nowy podatek za auto spalinowe. Sprawdź, za co zapłacisz więcej

Fot. mohammed_hassan/Pixabay

 

Fot. mohammed_hassan/Pixabay (Fot. mohammed_hassan/Pixabay)

Podatek od kupna samochodu - co to takiego?

Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przeważnie spotkałeś się z tym po raz pierwszy właśnie po zakupie pojazdu. Tymczasem ten obowiązek podatkowy powstaje, kiedy zawierasz umowę sprzedaży. Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy nie tylko samochodów, ale również sprzętu RTV i AGD czy nieruchomości.

 

Podatek od kupna samochodu - ile wynosi?

Podatek od kupna samochodu nie ma stałej wartości. Nie można zatem dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Podatek PCC wynosi 2 proc. wartości pojazdu.

Niektórzy sprzedawcy często zaniżają cenę samochodu, by nabywca mógł zapłacić niższy podatek. Pamiętaj jednak, że Urząd Skarbowy ma dostęp do informacji o średniej wartości pojazdu. Wysokość świadczenia od zakupu samochodu zależy więc od tego, jakie auto kupisz.

Kiedy musisz zapłacić podatek PCC od zakupu samochodu?

Wiesz już, że wysokość podatku PCC wynosi 2 proc. wartości rynkowej samochodu. Bez tego nie będziesz mógł dokonać rejestracji pojazdu. Nie zawsze jednak opłacenie podatku jest konieczne. Kiedy nie musisz rozliczać się z Urzędem Skarbowym? Z obowiązku płacenia podatku zwolniony jesteś, gdy kupisz pojazd:

  • w komisie samochodowym - opłacenie pojazdu nie jest konieczne, jeśli kupiłeś samochód z komisu samochodowego. W tym przypadku właścicielem samochodu musi być jednak placówka. W takiej sytuacji to komis jest zobowiązany opłacić podatek akcyzowy do Urzędu Skarbowego;
  • salonie samochodowym - nie musisz płacić podatku PCC, jeżeli pojazd pochodzi z salonu.
  • od kogoś, kto prowadzi działalność gospodarczą - w takiej sytuacji powinieneś otrzymać fakturę VAT i jednocześnie nie musisz już regulować PCC.

Kiedy kupujesz auto prosto z salonu, komisu albo od osoby posiadającej własną firmę, zapłacisz podatek VAT. Otrzymasz fakturę i nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów.

 

Natomiast konieczność zapłaty podatku pojawia się wtedy, gdy samochód kupisz od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy. Możesz być zwolniony z podatku, jeśli kupiłeś auto, którego wartość jest niższa niż 1000 zł.

Jak należy zapłacić podatek od pojazdów mechanicznych w Urzędzie Skarbowym?

Na zapłatę podatku masz do 14 dni od kupna pojazdu. W tym czasie musisz również wypełnić i złożyć deklarację PCC-3. Znajdują się w niej informacje o nabywcy pojazdu, wartość samochodu i dane kontaktowe. Musisz również obliczyć wysokość świadczenia. Urząd Skarbowy rozlicza się z Tobą właśnie na podstawie tej deklaracji.

Dokument możesz zanieść do Urzędu Skarbowego samodzielnie lub wysłać drogą pocztową, bądź przez Internet. Wyliczoną kwotę podatku należy przelać na konto bankowe wskazane przez placówkę. Wysokość grzywny wynosi do 33 000 zł. Nie warto zatem ryzykować i narażać się na wysoką karę.

Samochód z silnikiem spalinowym - nadchodzi nowy podatek?

Zapłacenie podatku po zakupie pojazdu już niedługo może nie być jedynym zobowiązaniem. Wszystko wskazuje na to, że osoby, które posiadają pojazd z silnikiem spalinowym, będą musiały odprowadzać od niego kolejne świadczenie. Wysokość podatku ma zależeć od dwóch parametrów: stopnia emisji dwutlenku węgla oraz emisji tlenków azotu.

 

Według wstępnych założeń nowe podatki mają się pojawić w 2026 roku. Trzeba będzie również pamiętać o obowiązku płacenia co 365 dni. Sposób naliczania podatku w różnych krajach Unii Europejskiej różni się od siebie. Przykładowo w Czechach bierze się pod uwagę pojemność silnika oraz wiek pojazdu.

 

 

 

Add comment