REKLAMA

Samochód roku 2021 - kto wygrał?

Car of the year

Car of the year (Materiały prasowe)

Car of the Year 2021 - europejski plebiscyt na najlepszy samochód

Plebiscyt Car of the Year od 1964 roku ogłasza światu najlepszy europejski samochód. Kto stoi za wyborem danego pojazdu? Jak co roku, jesienią około 60 dziennikarzy motoryzacyjnych z całej Europy zbiera się, by testować i wybrać siedem najlepszych samochodów danego roku. Podczas sprawdzania pojazdów eksperci biorą pod uwagę m.in. dynamikę samochodu czy działanie systemu awaryjnego hamowania. Auto przechodzi również „test łosia", czyli to, jak reaguje na nagłą zmianę pasa.

Jury składające się z dziennikarzy, bierze pod uwagę kilka kryteriów, które nie są zbytnio wygórowane. Przede wszystkim auto musi być dostępne w sprzedaży w momencie trwania głosowania. Oprócz tego modele muszą być sprzedawane na rynku w co najmniej pięciu europejskich krajach. W celu wyłonienia samochodu, który może walczyć o tytuł, jury analizuje również liczbę szacowanej sprzedaży. Musi ona przekraczać 5000 sztuk.

Land Rover Defender i inne docenione pojazdy

W zeszłym roku w plebiscycie wygrał Peugeot 208. Za nim na podium znalazła się Tesla Model 3 oraz Porsche Taycan. W grudniu 2020 roku w internecie pojawiła się lista pojazdów, która brała udział w plebiscycie na samochód roku 2021. Po ogólnych testach w walce o tytuł pozostało siedem samochodów. Były to Citroen C4, Land Rover Defender, Fiat 500, Skoda Octavia, Toyota Yaris, Volkswagen ID.3 oraz Cupra Formentor. Oto jak prezentował się ostateczny ranking na Car of the Year 2021: Toyota Yaris - 266 pkt;Fiat 500 - 240 pkt;Cupra Formentor- 239 pkt;Volkswagen ID.3 - 224 pkt;Skoda Octavia - 199 pkt;Land Rover Defender - 164 pkt;Citroen C4 - 143 pkt.

Toyota Yaris - światowy samochód roku

W 2021 roku tytuł najlepszego samochodu otrzymała Toyota Yaris. We wcześniejszych latach ogłoszenie zwycięzcy miało miejsce na terenie salonu samochodowego w Genewie, jednak ze względów pandemicznych, całość została przeniesiona do Internetu. Samochody japońskiego producenta po raz trzeci znalazły się na najwyższym stopniu podium. Do zalet tego samochodu należy niewątpliwie ergonomiczne wnętrze oraz sporo udogodnień. Kierowcy zwracają uwagę na komfortową pozycję za kierownicą oraz tłumienie nierówności. Ten model ma również niskie zużycie paliwa.

Światowy Samochód Roku. Kto wygrał?

Car of the Year to plebiscyt europejski, jednak w 2021 roku poznaliśmy również zwycięzców w różnych kategoriach na najlepsze światowe auto roku. Najlepsze pojazdy są wybierane przez ponad 80 dziennikarzy z całego świata. Polska również ma swojego reprezentanta. Jest nim Maciej Pertyński. Poprzednie edycje konkursu wygrały Kia Telluride oraz Jaguar I-Pace. W 2021 roku najlepszym samochodem został wybrany Volkswagen ID.4. Jak prezentowały się wyniki w innych kategoriach? Światowy Samochód Desing Roku - Land Rover Defender;Światowy Samochód Miejski Roku - Honda e;Światowy Samochód Sportowy Roku - Porsche 911 Turbo;Światowy Samochód Luksusowy Roku - Mercedes Benz Klasy S;Zielony Samochód Roku - Ford Mustang Mach-E.

Car of the Year Polska

Od 2020 roku rozdawane są również nagrody w krajowej edycji plebiscytu. Jest to konkurs ponadredakcyjny i niezależny. W skład jury wchodzą dziennikarze z polskich redakcji. W 2020 roku na liście nominowanych samochodów pojawiły się takie pojazdy, jak Renault Clio czy Mazda 3. Na najwyższym stopniu podium stanęła jednak Kia XCeed.

W 2021 roku również organizowany jest plebiscyt na najlepsze auto. Na wstępnej liście znalazły się 24 modele. Wśród nich był m.in. Ford Explorer, Seat Leon, Ford Puma czy Peugeot 2008. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 grudnia. Po testach ogólnych w grze pozostało pięć modeli, w tym Toyota Yaris.

Add comment