REKLAMA

Słów kilka o chiptuningu

Fot. Audi

O ile nieprofesjonalnie przeprowadzone zmiany wizualne samochodu wzbudzają jedynie politowanie, o tyle wszelkie ingerowanie przez domorosłych mechaników np. w zawieszenie czy układ hamulcowy, może być niebezpieczne zarówno dla samych kierowców jak i innych użytkowników dróg. Każda ingerencja w seryjny samochód, mająca na celu jakąkolwiek zmianę parametrów technicznych, wymaga kompleksowej, specjalistycznej wiedzy oraz doskonale wyposażonego zaplecza technicznego. Tuning może obejmować różne podzespoły pojazdu i może być wykonywany z założeniem osiągnięcia różnych celów. Jednym z nich jest podniesienie mocy i momentu obrotowego silnika, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu spalania. Najlepiej jest go zrealizować poprzez coraz popularniejszy w Polsce tzw. chiptuning. Wykonany profesjonalnie przez doświadczonego mechanika przynosi bardzo dobre efekty i co ważne, podnosi również poziom bezpieczeństwa podróżowania.

Czym jest chiptuning?

Producenci samochodów często pozostawiają w silnikach duży zapas wielu parametrów po to, aby "uwalniać" je w nowszych modelach lub dopasowywać do wyposażenia, wielkości, czy też masy konkretnego modelu. Dokładnie ten sam silnik może mieć aż kilka różnych wartości mocy i momentu obrotowego. Stosując chiptuning, czyli modyfikację fabrycznego oprogramowania komputera sterującego silnikiem, mamy możliwość regulacji i wydobycia "ukrytych" parametrów w dużym zakresie dowolności.

Profesjonalne części do chiptuningu (i nie tylko) znajdziesz tutaj

- Podniesienie parametrów silnika poprzez chiptuning nie musi być duże, aby spełniło nasze oczekiwania. Oczywiście są tacy kierowcy, którzy chcą ze zwykłego cywilnego pojazdu zrobić "króla szos", niedoścignionego pogromcę w starciach na drogowych światłach. Zazwyczaj jednak wystarczy wzmocnienie o 10 proc., aby odczuć wyraźną różnicę - mówi Grzegorz Staszewski, ekspert Motointegrator.pl. - Podstawowym jej powodem jest uczynienie auta bardziej dynamicznym, elastycznym. Są takie modele samochodów, które w stosunku do swojej masy dysponują zbyt małym zapasem mocy i momentu obrotowego, przez co zbyt leniwie reagują na pedał gazu. Utrudnia to wjeżdżanie na wzniesienia i wykonywanie manewrów wyprzedzania, co znacznie obniża poziom bezpieczeństwa jazdy. Z tych przyczyn na chiptuning często decydują się również kobiety poruszające się na co dzień sporymi, ciężkimi rodzinnymi autami oraz właściciele samochodów campingowych i małych busów niejednokrotnie ciągnących przyczepy - dodaje.

Stosuje się również programy modyfikacyjne, które zdecydowanie zmniejszają zużycie paliwa. Określa się je mianem ecotuningu. Wówczas tak dopasowuje sie mapę silnika, aby przy średnich obrotach i obciążeniu jednocześnie był żwawszy i miał mniejszy apetyt na paliwo, co przy obecnych jego cenach jest nie do przecenienia.

Add comment