REKLAMA

Sprawdzenie VIN z autoDNA - tak proste, a pozwala zapomnieć o ryzyku przy zakupie auta

Sprawdzenie VIN z autoDNA - tak proste, a pozwala zapomnieć o ryzyku przy zakupie auta

 

Sprawdzenie VIN z autoDNA - tak proste, a pozwala zapomnieć o ryzyku przy zakupie auta (Sprawdzenie VIN z autoDNA - tak proste, a pozwala zapomnieć o ryzyku przy zakupie auta)

Jak uniknąć ryzyka przy zakupie auta?

Przed zakupem auta używanego warto upewnić się, że jest to egzemplarz wartościowy, a nie tak zwany "samochód cytryna", czyli z ukrytymi wadami i usterkami. Dobrze jest skorzystać z możliwości sprawdzenia pojazdu u zaufanego mechanika, a także wykonać jazdę próbną. Pomocne może być także przeszukanie informacji w sieci na temat interesującego Cię modelu, analiza podobnych ogłoszeń oraz sprawdzenie, czy w ogłoszeniu podano numer VIN.

 

Jeśli jest on podany, to dobry znak. Możesz zakładać, że masz do czynienia z uczciwym sprzedawcą. I tak warto jednak zachować czujność.

Gdzie znajdę numer VIN i do czego jest mi potrzebny?

Numer identyfikacyjny pojazdu podany w ogłoszeniu to ważna informacja. Jeśli go nie ma, warto poprosić o niego sprzedawcę lub samemu znaleźć w pojeździe. Może znajdować się między innymi:

 • na wewnętrznej stronie drzwi po stronie kierowcy,
 • na stopniach wejściowych,
 • na pierwszych drzwiach,
 • na przedniej szybie,
 • na tabliczce znamionowej.

Numer VIN zawsze można też znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu "E".

Numer VIN, czyli vehicle identification number, to numer nadwozia unikalny dla każdego egzemplarza wyprodukowanego pojazdu. Jego znajomość pozwala uzyskać dane na temat historii auta – można to zrobić na przykład zamawiając raport VIN na stronie autoDNA. Raport ten to zwięzłe sprawozdanie z cyklu życia pojazdu prezentujące charakterystykę jego przeszłości. Pomaga kupującemu i sprzedającemu pojazd w przeprowadzeniu świadomej i bezpiecznej transakcji.

 

Sprawdzenie VIN pojazdu rozwiewa wiele wątpliwości

Nieuczciwi handlarze z szarej strefy mogą nie podawać numeru VIN, np. aby zataić wypadkową historię pojazdu. Zamówienie raportu VIN pozwoli Ci od razu wykryć próbę oszustwa.

Dekoder VIN daje Ci dostęp do informacji o ponad 500 milionach pojazdów używanych w Europie i na świecie. Każdy raport może zawierać wiele cennych informacji o aucie używanym i historii pojazdu, a wykorzystywane są do tego bazy danych zawierające miliardy rekordów.

Możesz dzięki temu uzyskać informacje dotyczące takich aspektów, jak:

 
 • dane techniczne,
 • przebieg,
 • przeznaczenie pojazdu, np. jako TAXI,
 • kraj pochodzenia,
 • akcje serwisowe,
 • fabryczne wyposażenie pojazdu.

Darmowe sprawdzenie VIN pozwoli Ci uzyskać podstawowe dane, natomiast płatny raport zawiera bogaty zbiór informacji na temat auta. Do skorzystania z raportu potrzebujesz jedynie numeru VIN.

Co może odsłonić raport historii pojazdu?

Dlaczego historia pojazdu jest tak istotna? Weź pod uwagę, że co trzeci pojazd sprawdzany w serwisie autoDNA ma ukrytą przeszłość.

Mogą być to informacje dotyczące szkód, które nieuczciwy sprzedawca umiejętnie zamaskował. Może się również okazać, że samochód przez lata jeździł jako taksówka, natomiast zgodnie z wersją sprzedawcy był wykorzystywany tylko do jazdy w długie trasy. W skrajnych przypadkach sprawdzenie auta może wykazać, że figuruje ono w rejestrze pojazdów kradzionych.

Dane z dowodu rejestracyjnego są niewystarczające, aby wykryć takie praktyki. Natomiast znając numer VIN, można zyskać dostęp do bogatej bazy informacji na temat auta. Sprawdzenie historii pojazdu może Cię uchronić przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

 

Czemu warto wybrać autoDNA? Bo jest to znakomite źródło informacji! Na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić m.in. dane zagraniczne pojazdów, które opierają się właśnie na danych autoDNA.

AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii, Danii. To bogata i stale aktualizowana baza wiedzy o autach.

 

 

 

Add comment