REKLAMA

Sprowadzanie auta ze Szwecji - czego potrzebujesz?

Jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów z zagranicy, Szwecja jest na 9. miejscu krajów, z których najczęściej to robiono w Polsce. Polacy wybierają ich samochody, ponieważ Szwedzi są znani z ostrożnej jazdy – jest to państwo, w które wyróżnia się najniższą liczbą śmiertelnych wypadków wśród krajów europejskich.

 

Czy warto sprowadzać auta ze Szwecji?

To właśnie z powodu małej ilości wypadków Szwecji, sprowadzenie z niej auta może być opłacalne. Możesz liczyć na to, że używany samochód będzie bezwypadkowy, a zatem sprawniejszy technicznie. Nie będzie miał ukrytych wad, zwłaszcza że szwedzkie samochody przechodzą skrupulatne przeglądy techniczne.

Do najpopularniejszych samochodów, które warto sprowadzać ze Szwecji, należą:

 • Volkswagen Golf,
 • Toyota Corolla,
 • Volvo V90,
 • Audi A4.

Sprowadzanie auta ze Szwecji – jak zacząć

Zanim zaczniesz myśleć o sprowadzaniu samochodu do Polski i tłumaczenie dokumentów samochodowych ze Szwecji, musisz najpierw go zakupić. Auto z tego kraju można kupić na portalach internetowych, gdzie umieszczane są ogłoszenia dotyczące używanych samochodów. Są to np. Bytbil.com, Blocket.se i Bilweb.se. Oferty sprzedaży samochodów są też często umieszczane przez Szwedów na facebookowym Marketplace.

Jeśli znajdziesz już swoje wymarzone auto, czas na jego weryfikację. Nie możesz się bez niej obejść, bo, choć Szwedzi to zasadniczo bardzo uczciwy naród, i wśród nich pojawiają się oszuści. Potrzebujesz oczywiście numeru rejestracyjnego auta. Dzięki niemu możesz uzyskać o nim informację, na poniższych stronach:

 
 • Transportstyrelsen – Szwedzka Agencja Transportu, dzięki której zdobędziesz podstawowe dane na temat samochodu;
 • info – system, dzięki któremu poznasz historię auta, transakcji i zmiany jego właścicielu;
 • se – baza danych z podstawowymi informacjami na temat pojazdów, jak i ich historii;
 • eu – kolejne miejsce, gdzie możesz sprawdzić historie szwedzkich samochodów.

Co jeszcze trzeba zrobić, kupując samochód ze Szwecji?

Po zweryfikowaniu samochodu i jego kupnie musisz jeszcze przetransportować samochód do Polski. Wiąże się to nie tylko z koniecznością wykupienia jego transportu, lecz także podatkiem akcyzowym i tłumaczeniem dokumentów samochodowych ze Szwecji. Oto najważniejsze informacje na te tematy:

 1. Koszt profesjonalnego przewoźnika, który dostarczy Twój samochód do Polski, może przekroczyć 2 000 zł. Aby zaoszczędzić, możesz udać się do Szwecji, by samodzielnie sprowadzić samochód.
 2. Podatek akcyzowy, który musisz zapłacić, kupując samochód ze Szwecji, wynosi 3,1% wartości auta z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 i 18,6% wartości samochodu z silnikiem o pojemności do 3500 cm3. Oblicza się go na podstawie rynkowej wartości pojazdu, zatem nie można jej zaniżać przy wysyłaniu formularza AKC-U/S do skarbówki. Ważną informacją jest to, że nie trzeba go płacić w przypadku samochodów elektrycznych.
 3. Potrzebne dokumenty do zarejestrowania samochodu ze Szwecji w Polsce to:
 1. Wniosek o zarejestrowanie pojazdu.
 2. Dokument tożsamości lub odpisu z KRS-u.
 3. Dowód rejestracyjny.
 4. Tymczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku.
 5. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego lub zaświadczenie potwierdzającego zwolnienie z akcyzy.
 6. Potwierdzenia aktualnego badania technicznego.
 7. Potwierdzenia uregulowania opłat rejestracyjnych.
 8. Polisy OC.
 9. Przetłumaczonej umowy kupna-sprzedaży lub faktury przez tłumacza przysięgłego bądź konsula. Tutaj tłumaczenie dokumentu samochodowego ze Szwecji będzie niezbędne. Szukasz dobrego tłumacza? Sprawdź https://dogadamycie.pl.

Sprowadzanie samochodu ze Szwecji – podsumowanie

Sprowadzanie samochodu ze Szwecji to duża ilość papierkowej roboty, ale jest to warte zachodu. Wiążę się też to z tłumaczeniem dokumentów samochodowych z tego kraju. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak się to robi? Kliknij następujący link: (https://dogadamycie.pl/uslugi/tlumaczenia-dokumentow/samochodowych/).

 

 

 

Add comment