REKLAMA

Szyba zamarzła od środka

Zamarznięta szyba

Zamarznięta szyba (materiały prasowe)

Zamarznięte szyby od środka - przyczyny

Za powstawanie szronu na szybie odpowiada przede wszystkim wilgotność powietrza. W okresie jesienno-zimowym często wchodzimy do pojazdu, mając na butach wodę czy śnieg. Zostają one na dywanikach i parują. Inną przyczyną może być skraplanie się wilgoci z powietrza wewnątrz samochodu. Jeśli często podróżujesz w kilka osób, bardzo możliwe jest, że właśnie to wpływa na powstawanie szronu na szybach. Samochód staje się magazynem wydychanej pary wodnej, która następnie ulega skropleniu. Zanim wsiądziesz do wnętrza, otrzep się ze śniegu. To prosta czynność, jednak o jej skuteczności nie trzeba nikogo przekonywać. Brak wody we wnętrzu, to niezaparowane auto.

Parowanie szyb - jak rozwiązać ten problem? Jak odmrozić przednią szybę?

Auto musi mieć czyste szyby. Zapobieganie zamarzania przedniej szyby od środka to przede wszystkim pozbycie się wilgoci. Istnieje kilka sposobów, by pozbyć się problemu. Oto nasze porady, co zrobić, by usunąć szron ze środka.

Aby usunąć z auta wilgoć, przewietrz je w ciepłym garażu. Ustaw dmuchawę na najwyższy stopień i otwórz delikatnie szybę. Dzięki temu para wodna będzie się mogła wydostać z auta. Staraj się również regularnie czyścić dywaniki.

Sprawdź, czy układ wentylacyjny jest drożny. Przede wszystkim skontroluj stan filtra przeciwpyłkowego. Jeśli chcesz się pozbyć problemu, kup pochłaniacz wilgoci. To koszt kilkunastu złotych. Możesz również zostawić w aucie miskę ryżu lub soli. Są to naturalne pochłaniacze wilgoci.

Jak poradzić sobie z zamarzaniem szyb? Większość kierowców zapomina, żeby wymienić wycieraczki na gumowe i zamontować nowy filtr kabinowy. Zamarzanie szyb od środka to problem, który należy rozwiązywać od razu. Nie chodzi wyłącznie o kwestię bezpieczeństwa.

Przednia szyba w samochodzie jest niezwykle ważna. Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy. Zamarznięta szyba w samochodzie od wewnątrz może narazić kierowcę na mandat w wysokości nawet do 500 zł w razie kontroli drogowej.

Zamarzające szyby — jak usunąć szron?

W Internecie znajdziesz wiele pomysłów na pozbycie się lodu, jednak nie wszystkie sposoby są skuteczne. Walkę z zamarzniętymi szybami warto rozpocząć od zwykłej skrobaczki. W zimie mrozy potrafią oblodzić wszystkie elementy karoserii, w tym szybę. O konieczności pozbycia się tej „dodatkowej" warstwy nie trzeba wspominać. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które służą do usunięcia szronu. Tradycyjne skrobaczki mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim jest to skuteczna metoda i nie wymaga od kierowcy poświęcenia dużej ilości czasu. Na co jednak powinieneś uważać? Na ewentualne zarysowania oraz uszkodzenia np. uszczelki. Skrobaczka wymaga także użycia sporej ilości energii. Musisz oczyścić nie tylko przednią, ale również boczne szyby. Dopiero wtedy można mówić o bezpieczeństwie w trakcie jazdy.

Innym sposobem na pozbycie się warstwy lody jest odmrażacz. Wystarczy spryskać element i odczekać parę minut, aż preparat zacznie działać. Problem może pojawić się w momencie, gdy warstwa lodu jest dosyć gruba. Odmrażacz może nie być w stanie jej usunąć. Aby pomóc mu w tym zadaniu, warto wówczas włączyć ciepłe powietrze. Pamiętaj, by nie było ono gorące. Może dojść do rozprężenia szkła i jego uszkodzenia.

Zamarzanie szyb — podsumowanie

Zamarznięta szyba w aucie to problem wielu kierowców. Nie można tego ignorować. Istnieją skuteczne sposoby, by usunąć wilgoć z pojazdu. Możesz to zrobić, otwierając drzwi po zakończeniu jazdy, wymieniając uszczelki czy umieszczając pochłaniacz w kabinie samochodu. Pamiętaj, że zamarznięta szyba w czasie jazdy to nie tylko ryzyko wypadku, ale również mandatu.

Add comment