REKLAMA

Zamarznięty hamulec ręczny. Jak rozwiązać problem bez użycia siły?

Zamarznięty hamulec

Zamarznięty hamulec (materiały prasowe)

Wybrane elementy układu hamulcowego - z czego się składa?

Układ hamulcowy to jeden z systemów każdego samochodu. Jest on niezbędny do poruszania się po drogach. Dzięki niemu zachowujesz bezpieczeństwo i możesz być spokojny o swoje zdrowie, a nawet życie. W każdym układzie występują dwa rodzaje hamulców: nożny oraz ręczny. W tym artykule zajmiemy się szczegółowo tym drugim. Zanim przejdziemy do problemu układu hamulcowego, warto przyjrzeć się budowie oraz działaniu ręcznej odmiany.

W większości samochodów jest to prosty mechanizm złożony z dźwigni oraz linek. W nowoczesnych pojazdach występuje również wersja elektroniczna. Jest on nazywany również hamulcem awaryjnym oraz postojowym.

Zamarznięty hamulec ręczny - jakie są tego przyczyny?

Funkcjonowanie hamulca ręcznego oparte jest na nieskomplikowanym mechanizmie tworzonym przez dźwignię oraz system linek, gdzie mogą zbierać się nie tylko zanieczyszczenia, ale również woda. Zimą może być to powodem zamarznięcia hamulca ręcznego. Może dojść do utraty szczelności poszczególnych elementów. Woda może zamarznąć. Lód stanowi przeszkodę, i układ nie jest w stanie prawidłowo pracować.

Zamarznięcie hamulca ręcznego - jak rozwiązać problem?

W przypadku zamarzniętego hamulca ręcznego trzeba działać naprawdę ostrożnie, ponieważ możliwe uszkodzenia to dodatkowe koszty. Siłowe działanie może doprowadzić do zniszczenia nie tylko okładziny hamulcowej, ale również innych elementów. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to ostrożnie i bardzo delikatnie ostukać koło, które stawia opór. Jeśli jedyną przeszkodą był lód, powinno to wystarczyć do pozbycia się problemu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten sposób nie będzie skuteczny. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odmrozić hamulec ręczny?

Najlepiej wstawić pojazd do ogrzewanego, suchego pomieszczenia i spędzić tam kilka godzin. Może to być garaż, warsztat czy po prostu podziemny parking. Panująca w takich miejscach temperatura powinna poradzić sobie z lodem. Pamiętaj jednak, że w przypadku zamarzniętego hamulca, to nie jest koniec. Poszczególne elementy jak np. łożyska koła sterujące hamulcem lub linki mogły ulec korozji.

Niestety niewielu kierowców jest w stanie poradzić sobie z samodzielnym oczyszczeniem samoregulatorów lub z wymianą linki. W związku z tym konieczna jest wycieczka do pobliskiego warsztatu. Możesz również skorzystać z usług mobilnego mechanika.

Zimowe awarie samochodów - jak uniknąć problemu?

Czy możemy uniknąć problemów związanych z awarią hamulca ręcznego zimą? To naprawdę jest możliwe. Pierwszym sposobem, który zapewne przychodzi Ci do głowy to po prostu garażowanie pojazdu. Może to być garaż domowy, wiata obok budynku czy altana. Każdy sposób na ochronę samochodu jest dobry i może przyczynić się do ograniczenia usterek zimą.

Pamiętaj również, że bardzo ważny jest regularny przegląd układu hamulcowego. Dzięki temu jesteś w stanie przeciwdziałać różnym usterkom. Jeśli pancerzyki chroniące linki są zniszczone, zleć od razu wymianę uszkodzonych elementów. To samo tyczy się również łożyska koła. Nie ma sensu czekać. Brak zdecydowania, regularnych przeglądów czy zwlekanie z naprawami nie przyniesie zamierzonego efektu.

Zamarznięty hamulec ręczny - podsumowanie

Mechanizmy hamulca ręcznego nie są skomplikowane, jednak zimą może on sprawić wiele problemów. Woda oraz zanieczyszczenia mogą skutecznie utrudnić życie. Lód zimą może zablokować sterujące hamulcem linki, co jest niebezpieczne. Aby nie narazić auta i siebie na problemy, przeciwdziałaj takim sytuacjom. Regularny przegląd czy garażowanie samochodu zmniejszy ryzyko usterek — w szczególności hamulca ręcznego.

Add comment