REKLAMA

Ubezpieczenia OC: od czego zależy jego wysokość?

kalkulator

kalkulator (materiały prasowe)

OC i AC - co to takiego?

W naszym kraju wszyscy właściciele pojazdu mechanicznego muszą odprowadzać opłaty na wypadek szkody komunikacyjnej. W związku z tym muszą wykupić u ubezpieczyciela polisę od Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Ten rodzaj ubezpieczenia jest odnawiany co rok. Dzięki OC nie musimy się martwić finansowymi skutkami kolizji lub wypadku z naszej winy. Jeśli posiadamy wykupioną polisę, ubezpieczyciel pokryje koszty napraw aut poszkodowanych.

Z kolei autocasco (AC) obowiązkowe nie jest. Przy wykupie ubezpieczeń możemy również wziąć ten rodzaj zabezpieczenia. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje nasze szkody własne. Auto będzie również zabezpieczone na wypadek kradzieży, aktów wandalizmu czy zniszczeń spowodowanych działaniem pogody lub zwierząt.

Od czego zależy wysokość OC?

Obliczanie wysokości ubezpieczenia samochodu, to nie jest prosta sprawa. Jaki czynniki wpływają na cenę OC? Oto one:

  • marka i model samochodu - warto zdawać sobie sprawę, że wykupiona polisa jest przypisana do konkretnego auta, a nie osoby. Ustalając cenę OC, ubezpieczyciel bierze pod uwagę statystyki, a konkretnie, czy dany pojazd często powoduje zniszczenia u innych kierowców,
  • przebieg auta - ubezpieczyciele biorą pod lupę przebieg samochodu i na tej podstawie ustalają kwotę. Im mniej przejechanych kilometrów, tym mniejsza składka OC. Auto z wyższym przebiegiem jest bardziej zużyte i stanowi większe zagrożenie na drodze,
  • pojemność silnika - rodzaj jednostki napędowej wpływa na kwotę oferty. Większy silnik, większa moc, wyższa prędkość i w razie wypadku większe ryzyko zniszczeń.
  • wiek kierowcy - wiek to tylko liczba, jednak nie dla firm ubezpieczeniowych. Statystycznie młodzi kierowcy częściej powodują szkody. Im młodszy właściciel lub współwłaściciel, tym wyższa cena OC.
  • doświadczenie/lata posiadania prawa jazdy - im mniejsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, tym wyższe składki OC.
  • miejsce zamieszkania - wpływ na wysokość składki ma również fakt, na jakim terenie mieszkasz. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swoich bazach danych, ile wypadków miało miejsce na obszarze danego kodu pocztowego,
  • stan cywilny i liczba dzieci - naprawdę. Podczas wykupu ubezpieczenia musisz podać te informacje, ponieważ jeśli jeździsz autem z rodziną, automatycznie jesteś bardziej uważny i stanowisz mniejsze ryzyko na drodze,
  • zniżki - wpływ na składkę mają wypracowane zniżki. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie je pod uwagę. To one mówią o stylu jazdy danego właściciela pojazdu.

Jak widać, na ceny OC składa się wiele różnych czynników od lat posiadania prawo jazdy, przez to, jaki samochód masz w swoim garażu, aż po liczbę potomstwa.

Pakiet OC/AC - jak obniżyć ceny ubezpieczenia? Jak zapłacić mniej?

Przed wizytą w towarzystwie ubezpieczeniowym warto porównać oferty. Możesz zakupić pojedyncze polisy, ale również pakiet OC/AC. Dzięki temu będziesz miał zapewnioną kompleksową ochronę. W przypadku pakietu OC/AC możesz dobrać je indywidualnie do swoich własnych potrzeb.

Ubezpieczyciele za lata współpracy oferują różne zniżki. Mimo to inne towarzystwa mogą zaoferować mniejszą cenę ubezpieczenia. Możesz bez wychodzenia z domu, sprawdzić w Internecie, jakie ubezpieczenie zaoferuje ci inna firma.

Ubezpieczenie OC to spora kwota, jednak aby nie narazić się na dodatkowe koszta, warto zapłacić ją w całości od razu. Towarzystwa ubezpieczeń oferują rozłożenie składki na raty, tym samym naliczając różne odsetki.

Ubezpieczenie samochodu - możesz znaleźć tanie OC

Ceny OC czasami naprawdę mogą zwalić z nóg, nawet pomimo bezszkodowej jazdy i faktu, iż posiadasz trójkę dzieci. Dla firm ubezpieczeniowych nawet najmniejszy detal ma znaczenie. Jednak porównując oferty, możemy znaleźć ubezpieczenia OC, które będą optymalne i na kieszeń każdego właściciela pojazdu.

Add comment