REKLAMA

Kiedy zrobić przegląd klimatyzacji? Praktyczne porady.

Klimatyzacja

Klimatyzacja (materiały prasowe)

Zalety sprawnej klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Przez kolejne dekady ludzie zaczęli dostrzegać jej liczne zalety i obecnie jest to podstawowe wyposażenie każdego pojazdu. Jej działanie poprawia komfort jazdy, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo. Szczególnie w upalne, letnie dni obecność klimatyzacji w aucie jest szczególnie odczuwalna. Podróżowanie staje się mniej męczące, a dzięki temu po dotarciu do celu jesteśmy wypoczęci.

Zaletą klimatyzacji samochodowej jest również możliwość regulacji temperatury w zależności od potrzeb prowadzącego pojazd czy jadących z nim pasażerów. Warto także wspomnieć o tym, że praca całego układu osusza powietrze, dzięki czemu w aucie panuje sprzyjający mikroklimat. Jednak, aby to wszystko była prawda, potrzebne jest jej sprawdzenie pod kątem ewentualnych usterek.

Kiedy należy wykonać serwis klimatyzacji?

O tym, że układ chłodzenia w pojeździe nie działa sprawnie, dowiadujemy się przeważnie latem. Niestety trzeba się wtedy liczyć z długimi kolejkami do warsztatów. Co zrobić, aby tego uniknąć? Warto skontrolowac stan rzeczy wcześniej - wiosną. Zimą rzadko włącza się układ chłodzący, choć powinno się, co jakiś czas dać mu "pochodzić". Warto to robić, ponieważ wtedy unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki wiosną.

Przegląd klimatyzacji w samochodzie najlepiej wykonać raz do roku. Jeśli posiadamy nowsze auto, możemy ograniczyć to do jednego serwisu na dwa lata. Dzięki temu będziemy w stanie wyłapać wszystkie uszkodzenia i w porę je naprawić. Sprawdzanie stanu klimatyzacji to pewność bezawaryjnego działania układu.

Filtr kabinowy - prosta czynność, która ma ogromne znaczenie

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak samo jest w przypadku klimatyzacji. Do zadań każdego kierowcy, należy dbać o pojazd, by serwis i wizyty w warsztacie samochodowym były jak najrzadsze. Jedną z prostych czynności, która może nam w tym pomóc, jest regularna wymiana filtra kabinowego.

Najlepiej robić to dwa razy do roku. Jeśli nie chcemy tak często wymieniać filtra, należy go wyjąć i oczyścić. Filtr kabinowy odpowiada za zatrzymywanie bakterii, grzybów, pleśni, które mogą przedostawać się do wnętrza auta. Jakie są objawy zużytego filtra? O tym, że trzeba go wymienić może świadczyć nieprzyjemny zapach wewnątrz auta oraz parowanie szyby.

Serwis klimatyzacji - co to właściwie znaczy?

Serwis klimatyzacji to szereg prac, podczas których sprawdza się wszystkie elementy instalacji. Jakie usługi on obejmuje?

sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji - polega to na sprawdzeniu, czy w instalacji znajduje się wystarczająca ilość czynnika chłodzącego. Jeśli czynnika jest za mało, świadczy to o nieszczelności. Obecność czynnika chłodzącego jest niezbędna dla prawidłowej pracy klimatyzacji samochodu. Bez niego może dojść do zatarcia sprężarki, a jej naprawa wiąże się z naprawdę wysokimi kosztami.

odgrzybianie - klimatyzację mogą zaatakować grzyby. Są one niezwykle groźne dla człowieka, dlatego trzeba je szybko zwalczyć. Skutecznym sposobem na pozbycie się grzybów w autach jest ozonowanie. Jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Czyszczenie zachodzi przy pomocy ozonu, a cena tej usługi to między 50, a 100 złotych.

test temperatury - w zależności od ustawień temperatura mierzona przy wylocie kanałów w układzie klimy powinna wahać się w granicach 2-10 stopni Celsjusza. Każda inna wartość powinna być alarmująca.

Pełny serwis klimatyzacji w samochodach kosztuje ok. 200 złotych.

Dbaj o swoje auto - sprawdź klimatyzację

Serwis klimatyzacji jest niezwykle potrzebny, ponieważ sprawna wentylacja wpływa na jakość i komfort podróży. Warto to robić, ponieważ nie zaniedbując regularnych kontroli chronimy się przed ewentualnymi sporymi kosztami napraw samochodu.

Add comment