REKLAMA

Czym są opony HP oraz UHP?

Jakie są różnice pomiędzy oponami HP oraz UHP?

Poszczególne rodzaje ogumienia różnią się od siebie pod względem kilku parametrów. Odpowiednie ogumienie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się po drodze. Dzięki niemu auto ma kontakt z podłożem. Zapewnia ono stabilność pojazdu. W związku z tym bardzo ważne jest, by wybrać odpowiednie opony. Istotny jest ich wiek oraz głębokość bieżnika. Koniecznie zwróć uwagę na różne indeksy m.in. prędkości, maksymalnej nośności. Różne typy pojazdów mają różne potrzeby. Inną oponę wybierzesz do auta osobowego, a inną do terenowego. W różnych przypadkach sprawdzi się inny rodzaj opony. Podczas wybierania ogumienia możesz zauważyć różne oznaczenia. Są to: SUV, HP oraz UHP. Pierwszy z nich nie jest trudny do rozszyfrowania. Są to gumy przeznaczone dla pojazdów typu SUV. Są one przystosowane do większych obciążeń.

Co do opon HP (skrót od ang. High Performance) są one przeznaczone do jazdy przy wysokich prędkościach. Jest to produkt ułatwiające dynamiczną jazdę. Opony typu HP są przeznaczone do samochodów osobowych, kompaktowych oraz crossoverów. To kompromis między komfortem jazdy a zużyciem paliwa.

Opony UHP — właściwości

Zaawansowane technicznie ogumienie UHP jest przeznaczone do jazdy przy większych prędkościach. Są to produkty w segmencie premium. To opony przystosowane do samochodów o wysokich osiągach oraz sportowej charakterystyce. Są to produkty zdolne do jazdy powyżej 240 km/h. Takie informacje znajdziemy w indeksie prędkości. Im wyższy indeks prędkości, tym inny kształt opony oraz jej konstrukcja.

Produkty typu Ultra High Performance wpływają na skrócenie drogi hamowania zarówno na mokrej, jak i suchej powierzchni. Rynek oponiarski nie jest pełen opon UHP. Są to produkty z segmentu premium. Opony typu Ultra High Performance mają wzmocnione ściany boczne oraz inny wzór bieżnika. Jak już wspomnieliśmy, jest to opona do aut o dużej mocy, mających lepsze przyspieszenie, które jeżdżą w ekstremalnych warunkach. Krótsza droga hamowania przy wysokiej prędkości ma kluczowe znaczenie. W związku z tym tego typu ogumienie montowane jest do samochodów sportowych.

Opony typu UHP — najlepsze na mokrej nawierzchni

Opony Ultra High Performance bardzo rzadko występują w rozmiarach o niższych profilach. Niższe boki gwarantują większą sztywność. Wiąże się to z tym, że odkształcenia opony oraz straty energii są mniejsze. Niższy profil oraz większa średnica wpływają na zmniejszenie oporów toczenia. Opony zimowe UHP są więc bardzo dobrym wyborem na mrozy i śliską nawierzchnię. Z tego wniosek, że taka opona sprawdzi się w zróżnicowanych warunkach. To dobry wybór, który sprawdzi się zarówno na mokrej, jak i suchej powierzchni. Opony zimowe UHP nie boją się żadnych warunków atmosferycznych.

Ultra High Performance - opony dla wymagających

Wysokie osiągi, możliwość jazdy na mokrej i suchej nawierzchni oraz niższe zużycie opon to niewątpliwe zalety tego typu opon. Musisz jednak wiedzieć, że opona UHP ma również wady. Przede wszystkim obniża precyzję prowadzenia i komfort jazdy. Opony UHP to także niższa efektywność paliwowa. Niemniej jednak Ultra High Performance to dodatkowe bezpieczeństwo na drodze.

Opony Ultra High Performance - dla samochodów o najwyższych osiągach

To zaawansowany technicznie typ ogumienia. Ich tajemnica tkwi w budowie oraz innej twardości mieszanki gumowej. To najlepsze z kupowanych opon. Mają lepsze opory toczenia przy jednoczesnym utrzymaniu innych parametrów na proporcjonalnym poziomie. Charakteryzują się wyższymi indeksami prędkości. Są to opony zdolne do jazdy na mokrym i suchym asfalcie. Do zakupu opon UHP zachęca się szczególnie kierowców rajdowych oraz tych, którzy posiadają samochody rozwijające wyższe prędkości.

Add comment