REKLAMA

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

koszty sprowadzenia samochodu z Niemiec

koszty sprowadzenia samochodu z Niemiec (materiały prasowe)

Sprowadzenie samochodu - z tymi kosztami musisz się liczyć

Jak sama nazwa wskazuje, w sprowadzeniu auta chodzi też o jego transport. Po zakupie auta musimy zająć się tym, co w sprowadzeniu samochodu jest kluczowe, a zatem przewiezieniu go do Polski. By sprowadzić auto, będziemy musieli zatrudnić tłumacza przysięgłego, który pomoże nam sporządzić umowę - chyba, że ufamy swojej znajomości języka niemieckiego. Będzie on potrzebny do sporządzenia potrzebnych dokumentów. Pamiętaj, aby dokładnie wypytać właściciela pojazdu o wszystkie potrzebne szczegóły. Chodzi o to, aby właściciel pojazdu doręczył Ci wynik badania technicznego, a zatem ważny przegląd. Cenne będzie też wydanie przez niego karty pojazdu.

Koszt sprowadzenia auta to nie tylko kupno samochodu, ale także opłaty takie jak wyjazdowe tablice rejestracyjne. Uzyskamy je w niemieckim wydziale komunikacji.

Co załatwić w Polsce? Formalności na terenie Polski

Efektem działań administracyjnych w kraju ma być m.in. gotowa karta pojazdu. Zanim jednak dojdzie do jej wydania, musi odbyć się rejestracja pojazdu. W przypadku wozów sprowadzonych będziesz musiał załatwić wydanie dowodu rejestracyjnego i uzyskać pozwolenie czasowe. Nie obędzie się też bez wizyty na stacji kontroli pojazdów - będzie ona niezbędna do rejestracji pojazdu. Nawet jeśli samochód sprowadzony ma jeszcze ważny przegląd niemiecki, i tak będzie trzeba odwiedzić diagnostę. Ciśnie się na usta, że import auta będzie łatwiejszy, gdy skorzystamy z usług pośrednika - przede wszystkim dlatego, że do kosztów sprowadzenia należy doliczyć wymienione czynności.

Ile realnie kosztuje sprowadzenie samochodu?

Naturalnie zakup auta możemy też wykonać z pomocą firmy, której zajęciem jest import samochodów. W przypadku samochodu sprowadzonego to duże ułatwienie. Niewątpliwie w Twoim mieście znajduje się niejedna firma zajmująca się sprowadzaniem aut. Taka firma odpowie za przewiezienie auta, przed sprzedażą sprawdzi stan techniczny pojazdu i ułatwi nam zakup samochodu, oszczędzając nam niepotrzebnych formalności.

Wiele zależy od pojemności silnika, który auto ma pod maską

Sprowadzenie do Polski auta z Niemiec to podatek akcyzowy, 3,1% (niemieckie samochody do 2.0 l) lub 18,6% (ponad 2.0 l) akcyzy plus opłaty rejestracyjne w stałej wysokości 360 złotych. Jeśli nasz wymarzony Opel Astra, Volkswagen Golf lub Volkswagen Passat z silnikiem 1.9/2.0 ma wartość 20.000 złotych, to koszt akcyzy wyniesie 620 złotych. Kolejne 360 zł należy przygotować na przeprowadzenie czynności w urzędzie komunikacji, a także na to, aby sprawdzić samochód. Co łącznie bez kosztów transportu daje około 1000 złotych. W przypadku lawety za każdy kilometr zapłacimy ponad złotówkę. Musimy zatem doliczyć kolejny tysiąc na transport. Należy zastanowić się, czy używany pojazd jest na tyle atrakcyjny, że samodzielne sprowadzenie samochodu z zagranicy będzie tego warte.

W Polsce możemy również wykonać rejestrację samochodu z instalacją LPG. W przypadku aut sprowadzanych nasz samochód będzie musiał przejść dodatkowe badanie. Chodzi o legalizację butli w Polsce, a także rozszerzone badanie techniczne. Formalności związane z taką sytuacją oznaczają dodatkowy wydatek w okolicach 250 złotych.

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj o formalnościach w urzędzie skarbowym.Używanym autem poruszej się będąc w posiadaniu ważnego OC (tymczasowego, na okres 30 dni).W niektórych przypadkach będziesz musiał dokonać zapłaty podatku VAT.Koszty sprowadzenia to nie tylko opłata ewidencyjna i koszty transportu. Konieczne będą też tymczasowe tablice i inne opłaty. Możliwe, że trzeba będzie przetłumaczyć dokumenty.Akcyza za auto z Niemiec zwiększa koszt sprowadzenia pojazdu. Jej wysokość zależy od pojemności motoru i wartości auta.Przy dystansie około 1000 kilometrów laweta kosztuje około 1000 złotych.Sprawdź dokładnie auto w atrakcyjnej cenie, korzystając z zagranicznej stacji diagnostycznej i zachowaj dokument potwierdzający wynik badania.

Add comment