REKLAMA

Jak sie uchronić przed kradzieżą katalizatora z naszego samochodu?

katalizator

katalizator (materiały prasowe)

Dlaczego tak często dochodzi do kradzieży katalizatorów z pojazdów?

Plaga kradzieży katalizatorów zaczęła się już kilka dobrych lat temu i wciąż trwa w najlepsze. Złodzieje na chwilę obecną kradną katalizatory głównie w starszych modelach, ponieważ są one łatwiejsze w wymontowaniu i gorzej zabezpieczone. Najbardziej narażone są na to auta marek uważanych za luksusowe oraz samochody osobowe typu SUV, mające wysokie zawieszenie z większym prześwitem, który daje łatwy dostęp do podwozia. Wielkości katalizatora oraz jego położenie pozwala złodziejom na jego szybkie wymontowanie. Wystarczą im do tego odpowiednie narzędzia jak np. palnik gazowy lub piła.

Dlaczego kradzież katalizatora jest aż tak opłacalna?

Jednak dlaczego kradzież katalizatora jest aż tak opłacalna? Na kradzieży katalizatora sprawcy mogą wiele zyskać. Katalizatory zawierają w sobie niewielkie ilości metali szlachetnych, które odpowiadają za oczyszczanie spalin. Są to metale szlachetne takie jak platyna, pallad oraz rod. Dzięki nim katalizator może być warty nawet około 3 tysięcy złotych. Złodzieje mogą na nim więc szybko zarobić, a słabe oznakowanie części sprawia, że policja ma praktycznie związane ręce i ten rodzaj przestępstwa jest trudny do wykrycia.

Kradzieże katalizatorów - jak zabezpieczyć auto?

Choć katalizatory w ostatnim czasie padają częstą ofiarą złodziei, możemy podjąć kilka kroków, aby uchronić przed nimi nasze auta. Najlepszym rozwiązaniem, aby chronić nasz katalizator oraz filtry cząstek stałych jest oczywiście własny garaż przydomowy, miejsce postojowe na ogrodzonym i strzeżonym parkingu lub we wspólnym garażu. Popularne stają się również alarmy reagujące na podnoszenie samochodu. Głośny dźwięk alarmu odstraszy złodzieja, a właściciele zostaną powiadomieni o ewentualnym zagrożeniu. Ciekawą opcją mogą być także osłony antykradzieżowe wykonane z metalu. W trakcie piłowania wydają one dość głośny dźwięk, który powinien zaalarmować przechodniów oraz zniechęcić sprawcę.

Jeśli nasz pojazd nie posiada powyższych zabezpieczeń lub często pozostawiamy go na dużych osiedlowych parkingach, powinniśmy w miarę możliwości parkować w oświetlonych i monitorowanych miejscach. Dodatkowo starajmy się zostawiać samochód przy ścianie budynku, ponieważ parkowanie w ten sposób uniemożliwi użycie podnośnika przez złodziei, a tym samym katalizator będzie trudniejszy do wymontowania.

Pewność i bezpieczeństwo zapewni także ubezpieczenie AC. Nasze auto będzie zabezpieczone przed kradzieżą, a nawet jeśli do niej dojdzie, dzięki polisie odzyskamy odszkodowanie za kradzież katalizatora z pojazdu.

Add comment